Remont kamienicy w Łodzi. Secesyjna perła odzyska blask!

Ruszył remont kamienicy przy ulicy Zachodniej 76 w Łodzi. Obecnie budynek jest zrujnowany, w ramach rewitalizacji odnowiony zostanie każdy detal.

To secesyjna perełka. W zrujnowanej kamienicy obecnie powstaje nowoczesna instytucja z ogólnodostępnym ogrodem. Trwają intensywne prace w jej wnętrzach oraz przy odnowie zabytkowej elewacji. Równolegle prowadzona jest konserwacja zabytkowych detali.

To jeden z najładniejszych łódzkich budynków. Dziś jeszcze ukryty pośród szczytowych ścian oficyn, ale ekipę budowlaną można dostrzec z ulicy. Zbudujemy tu bibliotekę oraz ogólnodostępny ogród z ławkami i siedziskami. Zbiory nowej instytucji kultury wypełnią materiały o tematyce dotyczącej planowania oraz projektowania przestrzeni publicznych. Będzie tu można znaleźć publikacje z zakresu architektury i niezwykłej historii naszego miasta. W ofercie nie zabraknie spotkań z wybitnymi twórcami, którzy zajmują się problematyką szeroko rozumianego miasta – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Kamienicę zbudowano w pierwszych latach XX wieku. W mieszkaniach ściany zdobią motywy roślinne, pośród których można zobaczyć między innymi laskę Hermesa. Tynk i faktura na elewacji zmienią kolor od gładkiego i jasnego po ciemniejszy żłobkowany. Bogate zdobienia są tu też na klatce schodowej – to liczne secesyjne sztukaterie. Warto zwrócić też uwagę na elementy boazerii.


Podczas prac znaleziono pozostałość gazety z 1913 r, co potwierdzałoby, że tapeta pochodzi z czasów powstania budynku. Choć przeprowadzone wcześniej badania konserwatorskie nie ujawniły dekoracji malarskich na ścianach, prawdopodobnie większość pomieszczeń zdobiły właśnie tapety. Jednym z najciekawszych elementów jest sufit w pomieszczeniu na parterze, gdzie na sztukaterii zaobserwowano tzw. mazerunek, czyli dekorację malarską imitującą drewno. Większość z nich jest w złym stanie, ponieważ budynek przez wiele lat nie był użytkowany i ogrzewany. Wnętrza niestety zostały poważnie zdewastowane – dodaje Katarzyna Przesmycka, kierownik prac konserwatorskich

Remont konserwatorski kamienicy wraz z wyposażeniem wyniesie 6 mln złotych.

Czytaj też: Kamienica | Łódź | Renowacja | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Stefan Brajter, źródło: ŁÓDŹ.pl