Wrocław: remont kamienicy z 1902 roku. Odnowiono również detale!

Kamienica przy ulicy Bolesława Prusa 5 i Świętokrzyskiej 53/57 to zabytkowa secesyjna kamienica znajdująca się we Wrocławiu u zbiegu ulic ul. Prusa i Świętokrzyskiej. Choć jej remont miał miejsce w 2006 roku, warto o niej pamiętać, bowiem renowacja kamienicy z 1902 roku jest dobrym przykładem renowacji z poszanowaniem zastanej architektury, jak i detalu. 

Kamienica zajmująca narożną działkę u zbiegu dzisiejszych ulic Bolesława Prusa (dawniej Lehmdamm) i Świętokrzyskiej (Kreuzstraße) powstała w roku 1902. Inwestorem był architekt Bruno Löffenholz, a projekt fasady wykonał inny architekt – Wilhelm Heller, który kierował też pracami budowlanymi.


Kamienica stanowi jeden z najciekawszych przykładów architektury secesji wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego we Wrocławiu. Zbudowana jest na planie miękkiego łuku, posiada cztery kondygnacje mieszkalne, parter przeznaczony na sklepy oraz poddasze. Zwieńczeniem budynku jest występujący znacznie przed lico elewacji zaokrąglony gzyms okapowy.

Wewnątrz znajdują się dwie klatki schodowe. Fasada rozplanowana jest asymetrycznie, jej wertykalne podziały zaznaczone są trzema dwukondygnacyjnymi wykuszami i balkonami, parter boniowany. Na wyższych kondygnacjach fasady umieszczono liczne, typowe dla secesji, zdobienia w postaci motywów roślinnych. Na wysokości poddasza umieszczono polichromię z motywem wschodzącego słońca i wici bluszczu.

Po roku 1945 kamienica stopniowo niszczała tracąc m.in. znaczną część tynku i ozdób fasady. W dniu 21 lutego 1972 r. została wpisana do rejestru zabytków. Generalny remont przywracający budynkowi wygląd pierwotny wykonano w roku 2006.

Remont budynku przy ul. B. Prusa 5, 5a i ul. Świętokrzyskiej 57 wykonano w ramach Pilotażowego Programu Rewitalizacji Miasta Wrocławia. W zabytkowej kamienicy wyremontowano elewację wraz z ociepleniem, wyremontowano dach, klatki schodowe i piwnice. Zakres prac objął wykonanie przyłącza c.o i węzła cieplnego oraz rozprowadzenie instalacji c.o., elektrycznej klatek schodowych, odgromowej, domofonowej i RTV. W budynkach łącznie jest 51 mieszkań i 5 lokali usługowych. Remont kamienicy z 1902 roku miał miejsce w 2006 roku za sprawą firmy Inter-System S.A.

Czytaj też: Secesja | Zabytek | Historia | Renowacja | Kamienica | Metamorfoza | Wrocław

źródło: materiały prasowe / http://www.zim.wroc.pl
zdjęcia: Wrocław – Inwestycje Budowlane / https://www.facebook.com/Wrocław-Inwestycje-budowlane-112986746855263
zdjęcia: Kriskros / wikicommons / lic. CC BY-SA 3.0 pl
zdjęcia: https://polska-org.pl/877524,foto.html?idEntity=513660 / Siloy