Remont mostu Zwierzynieckiego

Remont mostu Zwierzynieckiego dobiega końca! Zdjęto już część rusztowań.

Ostatnie deszczowe miesiące wstrzymały prace na moście Zwierzynieckim we Wrocławiu. Na szczęście w maju pogoda była bardziej przychylna i most stopniowo zrzuca plandeki i rusztowania, pokazując nowe barwy i zachwycając swoją świeżością i urokiem. Wszystko wskazuje na to, że remont mostu Zwierzynieckiego dobiega końca.

To pierwszy tak długi i wymagający remont mostu, a nad Odrą wisi od ponad 125 lat. Przeprawa w tym miejscu istnieje już od około 1655 roku. Obecny most został zaprojektowany w latach 1895-1897 przez Richarda Plüddemanna i Karla Klimma. Ma 62 metry długości, 22 metry szerokości. Jezdnia ma szerokość 10 metrów, a chodniki po 5,9 metra szerokości. Most ozdobiony jest czterema secesyjnymi obeliskami z czerwonego piaskowca i oświetlany nocą stylowymi latarniami.

Most Zwierzyniecki z częściowo zdjętym rusztowaniem. Źródło: Wrocław – inwestycje budowlane

Remont mostu Zwierzynieckiego


Pod widniejącą na bramie mostowej kamienną inskrypcją upamiętniającą lata jego budowy widniała do 1945 brązowa tablica (zlikwidowana po wojnie w akcji usuwania wszelkich niemieckich napisów) treści:

Hœlzern ruht ich Jahrhunderte lang ueber trægem Gewæsser
Jetzt aus Eisen und Stein schmueck ich den schiffbaren Strom.

czyli:

Drewniany spoczywałem przez stulecia nad leniwymi wodami
Teraz z żelaza i kamienia zdobię żeglowny szlak.

Podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 Niemcy założyli na moście ładunki wybuchowe, przygotowując go do wysadzenia. Most szczęśliwie ocalał, ponieważ Armia Czerwona przypuściła jednak szturm z innej strony miasta.  W pobliżu mostu Zwierzynieckiego i ZOO mieści się obecnie pasażerska Przystań Zwierzyniecka, skąd odpływają turystyczne statki spacerowe po Odrze. Odnawianie zaczęło się w październiku 2021 i kończy się powoli, głównie przez niesprzyjającą pogodę, jak wielokrotnie tłumaczyli pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Z powodu opadów w marcu i kwietniu konieczna była przerwa w nakładaniu na nieukończone fragmenty łuków powłok ochronnych i farby.

Na szczęście w maju pogoda zrobiła się bardziej stabilna i dzięki temu już możemy podziwiać pierwsze efekty prac. Stopniowo ściągane są plandeki i rusztowania. Gdy znikną wszystkie i remont się zakończy, w oczy najbardziej rzuci się nowa kolorystyka – zielona kratownica i czerwone balustrady, które były w renowacji i rekonstrukcji. Wybór ich koloru był poprzedzony badaniami stratygraficznymi.

Most Zwierzyniecki otrzymał odnowione pylony z czerwonego piaskowca i nowe chodniki ułożone z płyt granitowych. Zakres remontu obejmował też inne zadania np. odbudowę części murów i elementów kamiennych, naprawę komór serwisowych czy przekładanie kabli. Remont Zwierzynieckiego wykonują firmy z Wrocławia: Probudowa i Rotomat. Inwestycja kosztuje około 9,3 mln zł. Płaci za nią gmina Wrocław, a nadzór sprawuje ZDiUM.

Źródło: wroclaw.pl

Zobacz też: Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

Temat: Remont mostu Zwierzynieckiego dobiega końca! Zdjęto już część rusztowań.