Remont przedwojennej szkoły w Poznaniu. Modernistyczny gmach odzyskał blask

Szkoła Podstawowa nr 46 im. M. Dąbrowskiej znajduje się przy ul. Inowrocławskiej w Poznaniu. Gmach wzniesiono jeszcze przed wojną, w latach 30. Dlatego podczas prac konieczna była współpraca z konserwatorem zabytków. Dziś remont przedwojennej szkoły w Poznaniu dobiegł końca.

Prace remontowe w budynku szkoły trwały od czerwca. W wyniku prac udało się odtworzyć detale architektoniczne i przebudować wejście główne do budynku szkoły. Głównym powodem prac była termomodernizacja placówki. Zmodernizowano kotłownię, wymieniono elementy instalacji cieplnej, poprawiono termoizolacyjność dachu oraz wymieniono większość okien. Budynek zyskał też energooszczędne oświetlenie. 

Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tej termomodernizacji. Od kilku lat mocno inwestujemy w Szkołę Podstawową nr 46 oraz wiele innych projektów oświatowych. W ostatnich latach, jako Miasto, wykorzystaliśmy możliwości, jakie dają dofinansowania unijne i zmodernizowaliśmy kilkanaście szkół. Bardzo mocno inwestujemy też w obiekty zabytkowe – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dodatkowo w tym roku zakończyła się rozbudowa szkoły. Budynek powiększono o nowe skrzydło z czterema salami lekcyjnymi, biblioteką i pokojem nauczycieli. Inwestycja kosztowała prawie 2 mln zł. Środki na remont pochodziły z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (pół miliona zł), Miasta Poznań (600 tys. zł) oraz z budżetu państwa (750 tys. zł). Wnętrze nowej części budynku zaprojektowali architekci z biura Front Architects.

Remont przedwojennej szkoły w Poznaniu


Remont przedwojennej szkoły w Poznaniu
Tak wyglądała szkoła w 2017 r. (fot. Google)

Otwarcie szkoły nastąpiło w 1936 r. Obiekt początkowo nosił imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie II wojny światowej budynek działał jako magazyn wojskowy.

Remont przedwojennej szkoły w Poznaniu
źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły