Remont Włókienniczej 22 w Łodzi
Elewacja po remoncie / zdj. lodz.pl

Remont Włókienniczej 22 w Łodzi. Elewacja i wnętrza zachwycają!

Remont Włókienniczej 22 trwa od jakiegoś czasu. Kilka dni temu ściągnięto rusztowania, odsłaniając bogato zdobioną elewację.Dawny dom Moryca Tauberga to jeden z ładniejszych budynków w centrum Łodzi, wypełniony licznymi zdobieniami i polichromiami. Kamienica przy ul. Włókienniczej 22 w Łodzi, wzniesiona została w 1895r. według projektu Franciszka Chełmińskiego dla Moryca Tauberga.

Remont Włókienniczej 22 – prace wewnątrz i na zewnątrz

– W ostatnich dniach wykonawca prowadził prace kamieniarskie na klatkach schodowych, układał panele podłogowe i montował drzwi w mieszkaniach, a na zewnątrz budynku trwało tynkowanie muru ogradzającego podwórko oraz montaż elementów stalowych. Kontynuowane były prace sztukatorskie na elewacji frontowej, a także prace konserwatorskie w przejeździe bramowym. W większości mieszkań na ukończeniu jest instalowanie grzejników i tzw. białego montażu w łazienkach. Sfinalizowano już montaż osprzętu elektrycznego, czyli gniazdek, włączników i rozdzielnic teletechnicznych – zapewnia Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Niezwykła kamienica Moryca Tauberga obecnie jest nieco zapomniana, ale po remoncie ma być jedną z piękniejszych przy ulicy Włókienniczej.

“W kamienicy powstanie 29 mieszkań komunalnych wyposażonych w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Remont budynku jest generalny, a poza wymianą instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej jego zakres obejmuje też podłączenie nieruchomości do sieci światłowodowej. Jak zwykle nie zapomnimy o podwórku, które stanie się miejscem spotkań mieszkańców” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

“Budynek okazał się skarbnicą polichromii i detali architektonicznych, więc obecnie prowadzimy intensywne prace konserwatorskie. W części pomieszczeń trwają już wykończenia: roboty tynkarskie, stolarskie, montaż grzejników itp. W następnej kolejności planujemy wykonanie m.in. instalacji gazowej i renowacje sztukaterii na klatkach schodowych” – dodaje Marcin Bajerski z firmy Vik-Bud będącej wykonawcą prac remontowych.


Remont generalny dawnego domu Moryca Tauberga

W najbliższym czasie planowane jest wykonanie balustrad na klatkach schodowych, zakończenie prac renowacyjnych na elewacji frontowej i montaż drzwi zewnętrznych. Ekipy konserwatorskie przystąpią do wykańczania stolarki drzwiowej w mieszkaniach.

Wykonawca przewiduje też, że już wkrótce rozpocznie nasadzenia zieleni na podwórku. W kamienicy powstanie 29 mieszkań komunalnych wyposażonych w osobne kuchnie.

Remont budynku jest generalny, a poza wymianą instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej jego zakres obejmuje też podłączenie nieruchomości do sieci światłowodowej. Ponadto modernizacja objęła swoim zakresem wzmocnienia i przebudowę elementów konstrukcji budynku, zmianę układu funkcjonalno-użytkowego, tj. podziału kondygnacji (łącznie z poddaszem) na lokale mieszkalne. Wybudowano nowy dach z oknami połaciowymi ze względu na potrzebę zmiany kąta nachylenia połaci dachowych
w celu adaptacji poddasza na lokale mieszkalne. Osuszono mury i zastosowano izolację przeciwwilgociową. Zapewniono również dostęp do parteru budynku dla osób niepełnosprawnych.

Zielone podwórze, plac zabaw i miejsce dla dorosłych

Ulica Włókiennicza zyska kolejną przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Na podwórku staną ławki i altana z ozdobnymi pnączami, pojawią się nowy trawnik, kwiaty i krzewy. Podwórko będzie miejscem spotkań dorosłych mieszkańców, ale również przestrzenią dla dzieci – powstanie tu nowy plac zabaw, który stworzy bezpieczną strefę zabaw i animacji dla najmłodszych mieszkańców. Wśród nowej zieleni niskiej pojawi się bukszpan, ognik szkarłatny, wajgelia cudowna, róża oraz złotlin japoński. Zasadzone zostaną dwa drzewa jarząb i dąb szypułkowy. Ogrodzenie wzbogaci trejaż z roślin pnących.

Remont Włókienniczej 22 w Łodzi to tylko jeden z wielu przykładów rewitalizacji centrum Łodzi.Więcej artykułów na temat zmian zachodzących w Łodzi znajdziecie klikając TUTAJ! 

źródło: Łódź.pl / zdjęcia: Łódź.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Łódź | Zieleń | Ekologia | whiteMAD na Instagramie