Renowacja łódzkiego biurowca z 1905 roku. Wcześniej działała tu fabryka pończoch!

Biurowiec stoi przy ulicy Sienkiewicza 82/84, w obrębie łódzkiej dzielnicy Śródmieście i stanowi część kompleksu biurowego składającego się z sześciu poprzemysłowych budynków z początków XX w. Wcześniej w tym miejscu stała fabryka pończoszna Towarzystwa Akcyjnego Winkler, Gartner i Borman. Projekt renowacji powstał w pracowni Pakra Pracownia Projektowo Usługowa Paulina Krakowiak, we współpracy z  NV Architekci! 

Obiekt ma także spore znaczenie historyczne. Na tym terenie w 1885 powstała fabryka Winklera, która specjalizowała się w produkcji pończoch. Przez kolejne kilkadziesiąt lat obiekt był modernizowany, a w 1919 roku nabył go Nahum Eitington, który wyremontował fabrykę oraz zmodernizował park maszyn. Eitington wstawił do budynku superwydajne maszyny do produkcji pończoch. W tamtym okresie fabryka produkowała rękawiczki, pończochy oraz trykotaże. Po wojnie kompleks został upaństwowiony, a jego nazwa została zmieniona na Zakłady Przemysłu Pończoszniczego im. Mariana Buczka Zenit.


Zakłady pod kuratelą państwa powoli zamierały, a obiekt popadał w ruinę. Dopiero w 2004 roku został ponownie sprywatyzowany, a nowy inwestor, spółka Crimson Rose rozpoczęła modernizację i remont całego terenu. 

Z sześciu obiektów, dwa zostały już wyremontowane. Obecnie kończone są prace przy trzecim z budynków, który znajduje się od strony ulicy Sienkiewicza. Budynek już teraz został wynajęty przez spółkę Helios S.A. – jednego z największych sieci kin w Polsce, która w tym miejsce planuje otworzyć swoją nową siedzibę. 

Kompleks nazywany Zenit Blossom Center to interesująca przestrzeń biurowa o  standardzie wykończenia klasy A. Kolejnym atutem jest także dostępność miejsc parkingowych dla gości i dobrze skomunikowana lokalizacja – w centrum miasta w pobliżu wielu lokali handlowo-usługowych, hoteli oraz Galerii Łódzkiej.

Projekt: NV Architekci

Zespół architektów: Piotr Płóciennik, Paulina Krakowiak, Konstrukcja: Janusz Jasieczek,
Instalacje elektryczne : Agnieszka Pietrzykowska.
Instalacje sanitarne: Marcin Mikołajczyk