portal budynku Biura Budowy Portu przy ul. Waszyngtona 38 z lat 20. XX w., wykonany z masywnych bloków kamiennych z piaskowca, został pomalowany kilkukrotnie po II wojnie światowej / po odrestaurowaniu

Renowacja portali w Gdyni. Modernistyczne wejścia odzyskują blask!

Renowacja portali w Gdyni trwa od kilku lat. Portale były przez stulecia najbardziej rozpowszechnionym sposobem podkreślania wejścia do budynków. Były to specjalne dekoracyjne obramienia eksponujące to istotne miejsce w elewacji. W Gdyni, pomimo krótkiej historii architektury miasta, możemy zauważyć wiele bardzo interesujących rozwiązań dostosowanych do stylu budynku i rangi wejścia.

Wykorzystywane były bardzo różne materiały, od naturalnego kamienia stosowanego jednak w Gdyni bardzo rzadko, poprzez cegły i płytki ceramiczne, aż do tynków szlachetnych, które były najbardziej popularne w latach 30. XX w.


Reprezentacyjne wejścia podkreślano bardziej okazale, a mniej ważne dekorowano powściągliwie. W budynkach Gdyni można zauważyć zróżnicowanie dekoracyjności portali nawet w tym samym obiekcie i dostosowanie np. do standardu wykończenia klatki schodowej.

W architekturze modernistycznej Gdyni chętnie wyodrębniano portale w elewacji, nadając im indywidualny kształt i bardzo często barwy wyróżniające je w elewacji. W 2. połowie lat 30. XX w. w Gdyni portale były często wykończone tynkami szlachetnymi w intensywnych kolorach np. czerwonym, żółtym, zielonym. Wiele przykładów oryginalnego wykończenia z lat 30. XX w. odkryto w ostatnich latach w czasie prac konserwatorskich.

Interesują Cie gdyńskie konserwacje? Przeczytaj również:
– GDYNIA REMONTUJE MODERNISTYCZNE KLATKI SCHODOWE. SĄ PIĘKNE!
– MODERNISTYCZNA GDYNIA: TAK PRZED LATY ZDOBIONO BUDYNKI
– GDYNIA TO NIE TYLKO BIAŁY MODERNIZM. CEGLANE BUDYNKI MILE ZASKAKUJĄ
– TAK GDYNIA DBA O ZABYTKI: HISTORYCZNE OŚWIETLENIE JEST JAK NOWE
– GDYNIA: HISTORYCZNE BALUSTRADY ODZYSKUJĄ DAWNY BLASK
– GDYNIA: MIASTO DOPŁACI DO REMONTÓW MODERNISTYCZNYCH OKIEN
– GDYNIA: MODERNISTYCZNE DRZWI ODZYSKUJĄ DAWNY BLASK

Czytaj też: Historia | Zabytek | Gdynia | Polska | Modernizm | Metamorfoza | Renowacja

źródło: www.gdynia.plBiuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Zdjęcia: Biuro MKZ i Bartłomiej Ponikiewski

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły