Renowacja przedwojennej wilii w Gdyni. Wnętrze zdobi sztuka

Projekt wnętrza architektów ze Studio Iskry pokazuje, że renowacja przedwojennej wilii może zakończyć się transformacją w nowoczesną przestrzeń do życia. Budynek z lat 30. XX wieku stał się też domem dla sztuki.

Wnętrze zaprojektowali Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał ze Studio Iskry. Budynek znajduje się w cichej i spokojnej części Gdyni. Willa w zabudowie szeregowej od tyłu otwiera się na kameralny ogród. Budynek został przebudowany według projektu Jakuba Szczęsnego. Przebudowa miała na celu otwarcie przestrzeni oraz doświetlenie wnętrz przy jednoczesnym zachowaniu modernistycznego charakteru budynku. By to osiągnąć zmieniono układ pomieszczeń oraz powiększono otwory okienne.

Chcieliśmy, aby wnętrza były integralną częścią z architekturą oraz otaczającą dom zielenią. Projekt wnętrz na powierzchni 250 m kw. powstawał etapami. Ciekawym wyzwaniem dla nas podczas projektowania było uwzględnienie obszernej kolekcji sztuki współczesnej należącej do domowników. Założeniem była obecność sztuki w każdej przestrzeni domu w taki sposób, aby była ona jego częścią, a nie dawała wrażenia galerii. Staraliśmy się, aby dzieła sztuki subtelnie wpływały na wnętrza i nadawały unikatowego charakteru. Obrazy, perełki vintage, pamiątki rodzinne, i nowoczesne elementy składają się na wyjątkowo eklektyczny klimat wnętrz – przyznają Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał.

Koncepcja dla nowych wnętrz opierała się na wykorzystaniu szlachetnych materiałów w neutralnej kolorystyce. Króluje tu ciepłe drewno, szczotkowany kamień oraz naturalne tkaniny, takie jak len i wełna. Kolorystyczną bazę przełamują akcenty o intensywnych barwach: odcienie pomarańczowego, niebieskiego, różu i żółcieni. Architektom zależało, by wprowadzone obiekty dopełniały przestrzeń i korespondowały ze sztuką. W salonie wokół kobaltowego stołu stoją przysadziste krzesła Toma Dixona. Miękkie formy mebli Ligne Roset nawiązują miękkimi kształtami do obrazów Ivo Nikicia.

Na parterze znajduje się też kuchnia, która została powiększona. Udało się wydzielić miejsce na wyspę, którą zintegrowano z dębowym stołem. To przy tym meblu domownicy spotykają się na śniadania czy kolacje.

Ulubionym miejscem domowników są ławy w glifach okiennych, które udało się zaprojektować dzięki obniżeniu i powiększeniu okien. Glify wyłożone są drewnianą ramą i miękkimi siedziskami. Ciekawym motywem w kuchni oraz w innych pomieszczeniach w domu jest okrągłe okno. Glif okienny pomalowany został w odcieniu pomarańczy, który w ciągu dnia, dzięki promieniom słonecznym daje niezwykły efekt halo – dodają autorzy projektu.

Mocny kolor definiuje też nietypową toaletę na parterze. Kobaltowa mozaika CESI znajduje się na podłodze oraz ścianach, dając efekt zatopienia w kolorze. Scenograficzny efekt potęguje lustro na suficie i wybranych ścianach. Aby wpuścić światło do korytarza, drzwi toalety są przeszklone. Poczucie prywatności zapewnia mięsista kobaltowa zasłona.

Strefa prywatna została zaprojektowana na piętrze. Znajdują się tutaj główna sypialnia (połączona z łazienką i garderobą), którą wyróżnia wełniana wykładzina oraz lniane zasłony. Jest przytulnie. Idealnie do odpoczynku. Fornirowana zabudowa łóżka z kobaltowym zagłówkiem stoi na środku dużego pomieszczenia i w nieoczywisty sposób dzieli przestrzeń. W sypialni ustawiono też fotel Romana Modzelewskiego z matowym, kobaltowym wykończeniu oraz kinkiet Le Corbusiera. Ciekawostką jest zagłówek łóżka, który od drugiej strony stanowi szafę.

Wspomniana łazienka przy sypialni skąpana jest w odcieniach różu. Widać to w barwionym mikrocemencie na ścianie, posadzce, kamiennej umywalce i zabudowie wanny. Kolor uspokajają proste formy oraz ciepłe drewno.

Renowacja przedwojennej wilii pozwoliła też stworzyć miejsce na duży gabinet, małą siłownię, pokój do jogi oraz sypialnię z łazienką dla gości.

_

O pracowni:

Studio Iskry to interdyscyplinarna pracownia z Warszawy. Założyciele Marysia Gajewska i Michał Niedośpiał działają na pograniczu architektury, wzornictwa oraz scenografii. Współpraca z rzemieślnikami i artystami pozwala nam na wszechstronne podejście do każdego projektu, co rezultuje kompleksowymi i oryginalnymi realizacjami. Iskry stawiają sobie za cel celebrowanie codzienności, tworzenie przestrzeni i obiektów nacechowanych jakością i długowiecznością. Intuicyjne podejście do projektowania pozwala nam na projekty ukształtowane przez potrzeby funkcjonalne, ciekawość oraz fundamentalne zainteresowanie człowiekiem jako użytkownikiem.

projekt: STUDIO ISKRY (www.studioiskry.com)

zdjęcia: ONI Studio

Czytaj też: Wille i rezydencje | Gdynia | Wnętrza | Eklektyzm | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej