renowacja willi

Renowacja starej willi. Tak to robią nasi sąsiedzi!

Budynek znajduje się w Pradze w Czechach. Renowacja starej willi to dzieło architektów z pracowni Mjölk architekti.

Dom zbudowany został tuż po I wojnie światowej i służył jako weekendowy. Przez lata nie był remontowany, elewacja była brudna i wymagała gruntownego oczyszczenia. Przed laty dom był nieudolnie rozbudowany o pomieszczenie garażu. Architekci z pracowni Mjölk zmienili funkcję garażu, który teraz stał się minimalistyczną strefą wejściową do budynku. Auta właściciele trzymają pod skromnym zadaszeniem. Projektanci zachowali charakter i główną bryłę budynku. Ingerencja ograniczała się do wymiany paneli okiennych, ocieplenia bryły i powiększeniu niektórych otworów w ścianach od strony ogrodu.

Warto zwrócić uwagę na oryginalne ogrodzenie, które w odświeżonej wersji zyskało lekko opływowy kształt siatki.

renowacja willi


Architekci zachowali klasyczną formę budynku. Również świadomie wybrali biel jako kolor elewacji. Zarówno dach, jak i fasada mają podobny charakter jak przed rozpoczęciem przebudowy. Renowacja willi przebiegła więc wzorcowo.

W sumie dom przeznaczony jest dla czterech osób. Wejście główne znajduje się od strony północno-zachodniej, tuż przy ulicy. Wejście z wiatrołapem oddzielone jest od części dziennej. Tuż obok znalazła się klatka schodowa, która prowadzi na piętro. Na parterze znajdują się pokój gościnny, kuchnia i część dzienna budynku, z której można wyjść na taras. Na piętrze znajdują się pokój dla dzieci, gabinet i główna sypialnia z łazienką i garderobą. Powierzchnia użytkowa budynku to 184 m kw.

Czytaj więcej: Renowacja | Dom | Zabytek | Historia

fot. BoysPlayNice