Park Stéphanie, położony w historycznym pasie fortyfikacji miasta Prachatice, pierwotnie był ogrodem, założonym w 1881 roku z inicjatywy lokalnych mieszkańców. W połowie XX wieku ta zielona enklawa przekształciła się w park publiczny. Powojenna budowa pobliskiego osiedla mieszkaniowego przyniosła znaczne zmiany w otoczeniu. Transformacja ta nastąpiła jednak bez przystosowania parku do nowego kontekstu, co spowodowało jego izolację i stopniową degradację. Z biegiem lat w zmniejszyła się różnorodność gatunków roślin, co doprowadziło do utraty pierwotnego charakteru założenia. Zaniedbania sprawiły, że zielona enklawa stała się miejscem opuszczonym, odizolowanym od miasta. Planowana rewitalizacja parku miała na nowo oddać go mieszkańcom.
Podstawowym celem rewitalizacji było przywrócenie parkowi piękna i dostosowanie go do współczesnych potrzeb odwiedzających. Nowy projekt tchnął życie w to miejsce, czerpiąc z jego przeszłości. Architekci z biura Grupa M2AU kierowali się historyczną osią kompozycyjną, akcentując dawne ogrodzenie parku, w tym dwa filary wejściowe. Co najważniejsze, park otwiera się teraz na otoczenie, przedłużając naturalne ciągi piesze, które wplatają park w tkankę miasta. Kontrast między teraźniejszością a przeszłością ucieleśnia się także w starannym doborze materiałów, drzew i roślin.
Projekt uwzględnia istniejące drzewa, które tworzą podstawową strukturę parku. Wzbogaca także to miejsce o nowe nasadzenia, uwydatniając pierwotną różnorodność biologiczną. Pod drzewami przewidziano gobelin z krzewów i roślin, a rośliny okrywowe mają ozdobić strome zbocza. W słonecznych miejscach nowe rabaty kwiatowe tryskają kolorami. Projekt ma na celu poprawę warunków ekologicznych i sprzyjanie rozwojowi wszystkich gatunków, zmniejszając ilość powierzchni utwardzonych. Główną ambicją architektów jest połączenie parku z otaczającym go miastem i stworzenie miejsc dla różnorodnych aktywności. Park składa się z dwóch części: historycznej, która nawiązuje do pierwotnego ogrodu z XIX w. i odtwarza jego kompozycję oraz roślinność, oraz części nowej, wykorzystującej strome zbocza.
W historycznej części znajduje się obszerny trawnik z dębowymi ławkami, które są miejscem odpoczynku i zabawy. Alternatywnym miejscem relaksu jest miejsce przed kamiennym murem. Drewniana altana pośrodku została odświeżona i uzupełniona o fontannę. W obszarze centralnym znajdują się ukryte obiekty umożliwiające organizację wydarzeń towarzyskich. Materiałem używanym do budowy chodników, schodów i murów jest głównie kamień naturalny. Drzewa uzupełniają rabaty kwiatowe, które dodają romantycznej atmosfery i nadają parkowi kolor i zapach.
Nowa część parku wykorzystuje stoki i oferuje różnorodne widoki na całość założenia oraz miasto. Zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak beton, stal i drewno, nawiązuje do otaczających je nowoczesnych osiedli i kontrastuje z historycznymi kamiennymi elementami dolnego parku. Odwiedzający mogą wykorzystać płaskie tereny do gry w piłkę lub obserwować zielone otoczenie z tarasu widokowego. Projekt stoku obejmuje również budowę nowych ścieżek i schodów, tworząc bardzo potrzebne połączenie dla pieszych.
Nowy projekt parku prezentuje tętniącą życiem, przyjazną przestrzeń, dostępną przez cały rok, idealną na spacery, odpoczynek i relaks. Płynnie zintegrowany park z kinem plenerowym, zaprojektowanym przez architektów z biura Mimosa, to coś więcej niż tylko zielona przestrzeń. Jest to cenny atut miasta Prachatice, zwiększający jego atrakcyjność oraz budujący więzi społeczne.
Studio: Grupa M2AU
Autorzy: Linda Obršálová, Václav Mihola, Kateřina Miholová [M2AU]
Václav Babka, Tomáš Babka [Grupeto]
Lokalizacja projektu: Prachatice, Republika Czeska
Rok ukończenia: 2023
Fotograf: MORGUNN
Czytaj też: Place, Skwery, Parki | Meble miejskie | Czechy | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie
Temat: Rewitalizacja parku w centrum miasta. Miejsce tętni teraz życiem