Rewitalizacja najstarszej historycznie części Kutna. Mamy wizualizacje! 

Wczoraj, 11 kwietnia 2019 podpisano w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kutnie umowę na zagospodarowanie Placu Wolności i Rynku Zduńskiego w Kutnie oraz nadzór inwestorski nad tym zadaniem. Firmą, która będzie prowadziła pracę jest Unibep! 

Projekt, którego pełna nazwa brzmi “Rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna” był planowany od dłuższego czasu. Miasto w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 otrzymało z Unii Europejskiej ponad 18 milionów złotych, co stanowi około 60% całej kwoty potrzebnej na dokonanie modernizacji. 


W ramach inwestycji zmieni się naprawdę sporo. Plac Wolności zostanie wyrównany z poziomem, na którym leży obecnie ulica Królewska. Jak zaznaczają architekci, jest to powrót do oryginalnego, historycznego planu urbanistycznego. Zniknie również parking, a w jego miejscu stanie nowy, wielofunkcyjny obiekt, który będzie pełnił funkcję otwartego garażu połączonego z placem miejskim. Dzięki zmianom na Placu Wolności będzie można organizować również imprezy masowe. Będzie to przestrzeń miejska służąca do wielu spotkań.

Duże zmiany czekają również Rynek Zduński, który jest najstarszym kutnowskim placem targowym. Jego nawierzchnie pokryją kamienne płyty, pojawią się elementy małej architektury, takie jak fontanny, ławki, kosze na śmieci, czy nowe oświetlenie. Prace rewitalizacyjne sięgną również do ulicy Teatralnej. Sam projekt  obejmował również modernizację willi dra Troczewskiego, która została zakończona w 2018 roku. 

Cieszymy się, że moment podpisania umowy w końcu nadszedł. To największy projekt realizowany przez Miasto Kutno. Kilkanaście dni temu podpisywaliśmy umowę na rewitalizację Pałacu Saskiego, a dziś przyszedł czas na plac Wolności. -mówił prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński 

Włodarzom zależało, by zwrócić ten jakże ważny dla Kutna fragment miasta jego mieszkańcom. Ich celem było dodanie nowej funkcjonalności okolicy, tak by mieszkańcy oraz turyści chętniej odwiedzali te miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych i historycznych dawnego centrum.


 

 

 

 

źródło: http://www.um.kutno.pl/
zdjęcia: Archiwalne materiały fotograficzne pochodzą ze zbiorów: Muzeum Regionalnego w Kutnie, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, kolekcje M. Jujki i M. Wójkowskiego.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły