Rewitalizacja schodów na skarpie pod Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie

Zakończył się remont schodów na skarpie, które znajdują się pod Zamkiem Ujazdowskim w Parku Agrykola. Remont przeprowadzili pracownicy warszawskiego Zarządu Zieleni.

Remont schodów na skarpie to przykład projektu zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt “Zielona Skarpa” zdobył uznanie wśród warszawiaków i to właśnie oni zdecydowali, że zostanie on zrealizowany.

Autor projektu uznał, że reprezentacyjna przestrzeń Skarpy Ujazdowskiej zasługuje na rewitalizację, ponieważ stanowi element historycznego założenia urbanistycznego, jakim jest Oś Stanisławowska. Podkreślił również, że proces ten powinien rozpocząć się właśnie od remontu schodów.

Schody pod Zamkiem Ujazdowskim zbudowane zostały w latach 70. XX wieku. Powstały w ramach powojennej odbudowy Zamku Ujazdowskiego. Ówcześnie, pomimo tego, że bryła zamku odtwarza stan z pierwszej połowy XVIII w., to schody posiadają współczesną, modernistyczną formę. Remont schodów był konieczny, bo w ostatnich latach pojawiły się na nich liczne uszkodzenia: spękanie belek podpierających schody, zardzewiała balustrada, łuszcząca się farba. Brakowało również kilku płyt okładzinowych.


Przeprowadziliśmy również szczegółową inwentaryzację okolicznej zieleni. Na wstępie należało usunąć roślinność porastającą schody oraz balustradę – co umożliwiło przeprowadzenie zasadniczych prac remontowych. Następnie schody zostały umyte i odtłuszczone , zaś spękane belki zabezpieczyliśmy odpowiednią zaprawą. Później wyrównaliśmy i naprawiliśmy ubytki w stopniach i spocznikach żelbetowych. Zabezpieczyliśmy również elementy betonowe i wymieniliśmy brakujące płyty granitowe oraz przełożyliśmy i ustabilizowaliśmy płyty na tarasie usytuowanym poniżej schodów – tłumaczą urzędnicy warszawskiego Zarządu Zieleni.

Nad rewitalizacją czuwał Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Czytaj więcej: Park  | Zieleń | Renowacja | Warszawa

źródło: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły