Rewitalizacja stoczniowych przystanków w Gdyni

Przystanki autobusowe przy ulicy Śmidowicza są symbolem dolnego Oksywia. To jedno z najbardziej widocznych miejsc dla osób przyjeżdżających i wyjeżdżających z dzielnicy. Rewitalizacja stoczniowych przystanków była przeprowadzona w 2018 roku w ramach projektu „Gdynia odNowa”. Dziś jest jednym z najlepszych przykładów zmian, które lokalne społeczności mogą wprowadzać w swoich miastach. Pomysłodawcą i wykonawcą całego projektu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto

Przystanki powstały w ramach czynu społecznego w czasach PRL-u. Zostały odnowione jako część programu rewitalizacji Gdynia odNowa.

W trakcie rozmów z mieszkańcami poznaliśmy imiona dzieci i młodzieży mieszkającej w okolicy oraz lokalne nazywany miejsc na Oksywiu. Mało kto wie, że jeden z budynków nazywa się Milioner a gdzie indziej stoi Hotelowiec. Postanowiliśmy pokazać zebrane informacje na przystankach mieszkańcom i przejezdnym – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Prace nad projektem wymagały sprawdzenia wielu miejsc na Oksywiu. Zebranie informacje zweryfikowano w terenie, żeby mieć pewność, iż są dobrze umieszczone na mapie, która miała pojawić się na przystanku. Podobnie przy pomocy młodzieży z lokalnego gimnazjum sporządzono powszechny spis dzieci, których imiona bądź pseudonimy stały się podstawą projektu jednego z murali.

Po oczyszczeniu i odmalowaniu obiektów, na przystankach wymalowano dwa murale. Na jednym z nich znajdziemy mapę szczególnych dla Oksywia miejsc zgodną z lokalnym nazewnictwem. Na drugim imiona dzieci z Oksywia i okolic wciągniętych w projekt. Murale powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design.


Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Partnerzy akcji: Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, Miasto Gdynia, Traffic Design, Przystań Śmidowicza 49, Świetlica „Kreatywni”.

źródło: Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto

Czytaj też: Gdynia | Ciekawostki | Komunikacja miejska | Murale | whiteMAD na Instagramie