Rewitalizacja wyspy św. Barbary w Bydgoszczy.
Wizualizacja rewitalizacji

Rewitalizacja wyspy św. Barbary w Bydgoszczy.

Rewitalizacja wyspy św Barbary coraz bliżej! Kilka dni temu Miasto Bydgoszcz poinformowało, że przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na projekt i rewitalizację niewielkiej wysepki w centrum Bydgoszczy. Wyspa św. Barbary znajduje się kilka metrów od brzegu. Po rewitalizacji na wyspę będzie można się dostać z łódki, kajaka i będzie można tam odpocząć. Zieleń ma zostać zagospodarowana, pojawi się rzeźba lub instalacja artystyczna nawiązująca do patronki wyspy. Zaplanowano również nocną iluminację.

Rewitalizacja wyspy św. Barbary ma poprawić estetykę wyspy, a także umożliwić bardziej wygodne wypoczywanie mieszkańcom. Co równie ważne, celem jest zabezpieczenie zieleni, która rośnie na wyspie, bowiem w wyniku zaniedbania i braku kontroli nad wyspą, zieleń została zadeptana i zdewastowana. Zdaniem władz, po rewitalizacja wyspy św. Barbary zieleń zostanie zabezpieczona, a na wyspie wyznaczone zostaną strefy do wypoczynku oraz ekologiczne ścieżki, które pozwolą uniknąć zadeptywania roślinności.

“Wyspa położona jest na Brdzie, tuż za Jazem Farnym. Chcemy tchnąć w nią życie – zleciliśmy koncepcję, która przewiduje wykonanie zieleni – nasadzenia drzew, krzewów, wykonanie łąki kwietnej, montaż elementów małej architektury tj. ławek i tablicy informacyjnej. W widocznym miejscu umieścimy rzeźbę lub instalację przestrzenną – wizualne i dźwiękowe podkreślenie lokalizacji 18. Południka. Wyspa nie będzie połączona w stały sposób z nabrzeżem ze względu na otrzymane opinie.” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie miasta Bydgoszczy


Wyspa św. Barbary w Bydgoszczy – historia

Wyspa św Barbary to niewielka wyspa rzeczna położona kilka metrów od brzegu. Wyspa położona jest na Brdzie, tuż za Jazem Farnym, w pobliżu katedry bydgoskiej. mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, a także Opery Nova (niedawno pisaliśmy o rozbudowie Opery Nova, o czym przeczytacie TUTAJ) 

Wyspa powstała w II połowie XIX wieku z materiału rzecznego podczas regulacji Brdy w Bydgoszczy. Przedstawia ja mapa miasta z 1876 r., podczas gdy wcześniej nie występowała w ikonografii. Nazwa wyspy pochodzi od kultu św. Barbary, patronki szyprów i sterników bydgoskich. W latach 30. XX w. planowano postawienie na wyspie figury św. Barbary, której projekt opracował bydgoski rzeźbiarz Piotr Triebler. Do realizacji jednak nie doszło. Próby świetlnej iluminacji wyspy podejmowano już w dwudziestoleciu międzywojennym.

Spór miasta z kurią – burzliwa historia wyspy św. Barbary

W 2012 roku prezydent Bydgoszczy w ramach planu zagospodarowania nabrzeży i w celu budowy kładki łączącej południowy brzeg rzeki z wyspą, przejął należący do kurii diecezjalnej fragment bulwaru o powierzchni ponad 700 m². Z uwagi na spór dotyczący wartości przedmiotowej działki nie doszło dotąd do uregulowania stanu prawnego nieruchomości i podjęcia prac nad nową przeprawą. W efekcie dopiero w 2021 powrócono do koncepcji udostępnienia wyspy z lądu, dzięki czemu rewitalizacja wyspy św. Barbary ma szansę wejść w życie!

źródło: https://www.bydgoszcz.pl  / zdjęcia/wizualizacje: google.maps.pl / https://www.bydgoszcz.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Bydgoszcz | whiteMAD na Instagramie  | Renowacja | Metamorfoza