Rewitalizacja zakładów WiMa w Łodzi. Zabytkowy kompleks odżyje

Prace trwają już półtorej roku. Trwa rewitalizacja zakładów WiMa przy ulicy Piłsudskiego w Łodzi. Właścicielem miejsca jest holding Cavatina, który zmienia stary obiekt w przestrzeń o mieszanych funkcjach. Znajdą się tutaj mieszkania, sklepy i punkty usługowe.

WiMa – czyli Widzewska Manufaktura zbudowana została w latach 70. XIX wieku. W szczytowym momencie pracowało tu 8 tysięcy osób. Fabryka działała aż do 2009 roku, kiedy zakończono produkcję. Od 2011 roku w zabytkowej przestrzeni okazjonalnie organizowano wydarzenia artystyczne oraz warsztaty. W kompleksie znajdowała się scena wydarzeń kulturalnych, sale do prób i studia nagraniowe.

Projekt rewitalizacji zakłada stworzenie miejsca działającego jak samodzielne miasto. Deweloper wypełni przestrzeń powierzchniami biurowymi, mieszkaniami na wynajem, restauracjami, kawiarniami i punktami usługowymi. Powstaną też miejsca do odpoczynku i rekreacji.

W sumie teren inwestycji obejmuje 4 hektary. Rewitalizacja zakładów WiMa jest o tyle istotna, że obejmuje renowację czterech 140-letnich obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Oznacza to, że ochrona konserwatora zabytków obejmuje przędzalnię, skręcalnię, przewijalnię oraz kantor. Obiekty będą wyglądać jak stare, ale zmienią się ich funkcje.


W skręcalni i przewijalni powstaną mieszkania i funkcje usługowe. Łącznie powstanie tam 414 mieszkań. Nowoczesne biura powstaną w dawnej przędzalni. Natomiast centralnym punktem kompleksu będzie stuletni park o powierzchni 9 tys. m kw., w którego centrum działać będzie zabytkowa fontanna.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Zabytek | Metamorfoza | Renowacja | Łódź | Historia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły