Przez długie lata teren nad Oławą we Wrocławiu był zagospodarowany dość chaotycznie. W wielu fragmentach działał tu parking, stały garaże. Miasto przeprowadziło gruntowny remont odcinka. Teraz znaleźć tu można pomosty, przystań dla kajaków i jedyny we Wrocławiu wodny plac zabaw, tor wrotkarski i uporządkowaną zieleń.
Rewitalizacja nabrzeży rzeki Oławy objęła teren między mostem Oławskim a Rakowieckim. Powstało wyjątkowe miejsce do spędzania wolnego czasu przez wszystkich mieszkańców. Przebudowa spodoba się też rowerzystom, którzy będą mogli przedostać się z centrum miasta, z placu Społecznego, w kierunku Księża Małego, Tarnogaju i ominąć bezpiecznie ul. Traugutta korzystając z nowej promenady.
Na nowych nabrzeżach pojawiły się pomosty, ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Całość połączyła ścieżka dla pieszych i rowerzystów. W centralnym punkcie terenu, gdzie kiedyś parkowały na dziko auta teraz jest tor wrotkarski, w środku zasiano kwietną łąkę, która zakwitnie wiosną. Obok jest ogromny wodny plac zabaw. Gdzie najmłodsi mogą bawić się w małych inżynierów, pompować wodę, przepuszczać ją przez śluzy, koła wodne a nawet śrubę Archimedesa. Przy rzece powstała też plaża. Teren został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W trakcie prac założenie było takie, aby wykonawca wykorzystywał do inwestycji, jak najwięcej materiałów naturalnych: drewno, piasek, kamienie i zieleń. Beton został użyty w zasadzie tylko tam gdzie to było konieczne (m.in. tor wrotkarski i podpory pomostów).
Staraliśmy się stworzyć to miejsce w zgodzie z naturą. Dzięki temu powstał wyjątkowy w skali Wrocławia teren rekreacyjno-wypoczynkowy – mówi Urszula Badura, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, które nadzorowały inwestycję.
Całość prac pochłonęła blisko 15 mln złotych. Trzecią część tej kwoty pozyskano z dofinansowania z Unii Europejskiej. Prace trwały prawie rok. Projekt przebudowy powstał w pracowni Vertigo Margareta Jarczewska.