Rewolucja? Stopy fundamentowe z drukarki 3D zużywają o 75% mniej betonu

Drukowane stopy fundamentowe mniej szkodzą środowisku, są równie wytrzymałe co tradycyjne, a do ich powstania potrzeba mniej betonu. Takie elementy będą w przyszłości powstawać w mikrofabrykach.

Budownictwo przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Beton jest bowiem drugim po wodzie najczęściej zużywanym materiałem na świecie i odpowiada za osiem procent światowej emisji dwutlenku węgla. Dlatego konieczne jest opracowanie rozwiązań, dzięki którym zostanie ograniczone zużycie surowca bez strat dla rozwoju infrastruktury.

Firma energetyczna Iberdrola we współpracy z Hyperion Robotics i Peikko Group opracowały technologię drukowania elementów konstrukcyjnych, które zużywają do 75 procent mniej betonu. Dzięki temu zmniejsza się ilość powstałych odpadów. Dodatkowym plusem jest poprawa bezpieczeństwa – stopy fundamentowe drukują roboty, a pracownicy jednie nadzorują cały proces. Firma Hyperion Robotics planuje budowę mikrofabryk, w których roboty będą drukować elementy 3D.

Podkład wydrukowany w 3D jest wyjątkowy. Został zaprojektowany, skonstruowany i wydrukowany przy pomocy Peikko i Iberdorli. To pierwszy taki element na świecie, pozwala oszczędzić 75% materiału w porównaniu z tradycyjnym podkładem, który zwykle stosuje się w infrastrukturze energetycznej lub innych projektach – powiedział Henry Unterreiner, współzałożyciel Hyperion Robotics.


Budownictwo jest najmniej zautomatyzowaną branżą, która podatna jest na brak wykwalifikowanej siły roboczej, dlatego korzystanie z nowoczesnych technologii w tej branży może rozwiązać wiele problemów. Drukowanie elementów z betonu niskowęglowego zapewnia tańszą, szybszą, bezpieczniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska konstrukcję.

Czytaj też: Ciekawostki | Dom | Beton | whiteMAD na Instagramie

źródło: Hyperion Robotics