Rewolucja w Gdańsku. Miasto zapowiedziało całkowite odejście od plastiku

Gdańsk daje przykład. I to bardzo dobry przykład! Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała szereg zmian, które mają sprawić, że Gdańsk będzie jeszcze bardziej ekologicznym miastem. I to nie tylko w skali Polski, ale i całego świata!

Koniec plastikowych kubeczków, sztućców oraz słomek w gdańskich urzędach.
Pierwsza i prawdopodobnie najważniejsza zmiana dotyczy wykorzystania plastikowych przedmiotów, które były dostępne w gdańskim magistracie. Urzędnicy zdecydowali, że nie przedłużą umowy z prywatną firmą, która dostarczała butelkowaną wodę gazowaną do urzędu. Dzięki tej decyzji każdego roku do Urzędu Miejskiego nie trafi ponad 18 tysięcy plastikowych butelek. Znikną także plastikowe kubeczki, które były wystawione dla petentów przy dystrybutorach na wodę. Ta zmiana sprawi, że z placówki zniknie ponad 140 tysięcy(!) plastikowych kubeczków jednorazowego użytku. Ten sam los czeka plastikowe łyżeczki (2000 sztuk rocznie), talerzyki (500 sztuk rocznie), a także widelczyki (200 sztuk rocznie). Ich miejsce zajmą papierowe odpowiedniki, które będą spełniały wyśrubowane normy ekologiczne. Warto tutaj zaznaczyć, że gdański magistrat już dawno zrezygnował z butelkowanej wody niegazowanej zachęcając urzędników do picia wody z kranu.


Bawełniane torby dla mieszkańców
Kolejna świetna inicjatywa łączy się bezpośrednio z mieszkańcami. Urzędnicy postanowili zakupić 2000 bawełnianych toreb wielokrotnego użytku, które rozdano chętnym mieszkańcom. Po ekologiczne torby z wizerunkiem żurawia stoczniowego i herbem Gdańska ustawiła się kolejka chętnych, co świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkańców tego typu akcjami.

“Wszystkie zostały rozdane. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy tak chętnie dołączyli do naszej kampanii i mamy nadzieję, że torby będą im służyły do codziennych zakupów. Warto wspierać postawy mające na celu dbanie o środowisko, a wspólnie, zaczynając nawet od małych działań, uda nam się go osiągnąć.” -mówi Alicja Bittner z Referatu Prasowego Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Ekologiczny papier do drukarek
 To niejedyne zmiany na lepsze w gdańskim magistracie. Właśnie trwa przetarg na dostarczanie do gdańskiego urzędu ekologicznego papieru, a więc pochodzącego z recyklingu, który będzie używany m.in. do tutejszych drukarek. Niedawno zakończono z kolei przetarg na zewnętrzne usługi poligraficzne, które także mają być wykonywane wyłącznie na papierze ekologicznym.

Co należy zaznaczyć, są takie wydziały w Urzędzie Miejskim i takie typy dokumentów, które wymagają idealnie białego papieru, nie pochodzącego z recyklingu. Dlatego też zamówienia na taki produkt także będą kontynuowane, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu niż było to dotychczas.Uliczne zdroje na wielu ulicach
Miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna bierze aktualnie udział w międzynarodowym projekcie badawczym FanpLESStic-sea, który skupia się na redukcji mikroplastików w Morzu Bałtyckim. Z kolei od kilku już lat spółka konsekwentnie buduje sieć ulicznych zdrojów, z których każdy może skorzystać. To dobra opcja nie tylko w trakcie wakacyjnych upałów. Wody można napić się bezpośrednio przy zdroju, ale też, w razie potrzeby, napełnić nią pustą butelkę – zamiast biec do sklepu po napój w plastikowym opakowaniu. W tej chwili mieszkańcy mogą cieszyć się już ponad 30 miejskimi zdrojami, a już niedługo montowane będą kolejne.

Miejskie imprezy bez plastiku
Gdańsk postanowił odejść też od tradycji inauguracji imprez masowych polegających na wypuszczenie w niebo kolorowych balonów. Ci, którzy regularnie uczestniczą bądź przyglądają się imprezom biegowym, na pewno zauważyli, że od dłuższego już czasu na starcie nie są wypuszczane w niebo balony. Przez kilka lat była to pewna tradycja. GOS zrezygnował z tego właśnie ze względów ekologicznych.

Gdańsk. Plaża przy molo w Brzeźnie. Impreza sportowa “Gdańsk Biega 2018”

Plaże bez plastiku
Sporo zmian można też zauważyć na gdańskich plażach, które także administruje ta miejska jednostka. W tym roku przy wejściach na plaże pojawiły się pojemniki do segregacji odpadów. Poza tym ratownicy (100 osób), strzegący plaż w sezonie wakacyjnym, zaopatrzeni są w służbowe bidony na wodę. Nie otrzymują już plastikowych butelek. Przez pewien czas plażowicze korzystali z plastikowych przebieralni. Obecnie na gdańskich plażach można znaleźć jedynie obiekty wykonane z drewna. Plastikowe były też wcześniej konstrukcje, na których zamieszczane były tablice z regulaminem przebywania na plaży. Aktualnie znajdują się tam jedynie ich drewniane wersje.

Segregacja odpadów jest ważna

Dzięki wprowadzeniu wiosną 2018 r. osobnych pojemników na odpady, m.in. na papierowe oraz tworzywa sztuczne i metale, zwiększył się odzysk segregowanych surowców. Dla przykładu: ilość papieru odzyskanego w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosła ponad dwukrotnie: nastąpił skok z 6 na 13 kg na osobę. W ubiegłym roku odnotowano też ogromny wzrost odzysku tworzyw sztucznych aż o 261 proc., czyli do poziomu 12 kg na osobę. A odpady poddane recyklingowi wracają ponownie do obrotu. Nie trzeba ich spalać czy utylizować w inny sposób.

W 2016 roku, dzięki segregacji odpadów, w przeliczeniu na statystycznego gdańszczanina i gdańszczankę przypadało 39 kg surowców wtórnych, w 2017 były to 44 kg, a w roku 2018 – w efekcie pracy całego systemu gospodarki odpadami, czyli udziału mieszkańców oraz sortowni – uzyskano wynik 60 kg na osobę, czyli o 16 kg więcej w porównaniu do roku poprzedzającego.

O samej akcji…
„Gdańsk bez plastiku” to kampania, która trwa od lutego 2019 roku. W jej ramach władze miasta zachęcają mieszkańców do proekologicznych postaw, w tym przypadku zmniejszania zużycia plastikowych opakowań i materiałów w codziennym życiu. Każdy otrzymuje razem z torbą ulotkę informacyjną, która zawiera 10 rad, jak w prosty sposób przestawić się na postawę proekologiczną. Poniżej pełna lista rad, które gdański urząd przekazuje mieszkańcom 

  1. Na zakupy weź bawełnianą torbę.
  2. Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie.
  3. Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek.
  4. Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań
  5. Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach
  6. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach
  7. Nie używaj plastikowych sztućców
  8. Kupuj odzież z naturalnych materiałów
  9. Wybieraj dobrej jakości zabawki – posłużą nie tylko Twoim dzieciom
  10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

Publikacja powstała w ośrodku domków na wynajem Camppinus Park w Jezierzanach, gdzie redakcja magazynu whiteMAD tymczasowo przeniosła swoją siedzibę. Jeżeli jesteście miłośnikami nowoczesnej architektury, inteligentnych domów oraz weekendowych wypadów za miasto, to miejsce jest dla was idealne!

zdjęcia: Dominik Paszliński / Jerzy Pinkas / M.Nicgorski /Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl