Rezerwat biosfery w Łotwie. Połączenie pawilonu i tarasu widokowego!

Rezerwat biosfery w Łotwie zaprojektowany został przez architektów z trzech pracowni działających w ramach konsorcjum: SODO – SOPA, KOSY oraz FOLD w ramach konkursu Beebreeders Competition. Choć obecnie jest to wyłącznie projekt koncepcyjny wywołał spory entuzjazm wśród Łotyszy, a władze rezerwatu zapowiadają możliwość rozwoju projektu. 

Rezerwat biosfery na Łotwie miałby powstać na terenie Północnoliwońskiego Rezerwat Biosfery, który jest jedynym rezerwatem na Łotwie (4576 km²), a jego obszar zajmuje ponad 6% powierzchni całego kraju. Obszar ten słynie nie tylko ze wspaniałych krajobrazów, ale jest także domem dla zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, wśród których najbardziej znane są tzw. łotewskie konie gorącokrwiste, które spotykane są wyłącznie na tym obszarze. 


Kurgi Experience Center, bo taką nazwę otrzymał rezerwat biosfery na Łotwie ma być nowoczesnym obiektem pełniącym zarówno funckje muzealne, jak i wystawienniczy i rekreacyjne. Budynek w kształcie pętli subtelnie wznosi się i upada ponad teren, co ma odpowiadać pagórkowej topografii terenu. W dolnych partiach budynku powstaną sale wystawiennicze i ekspozycje muzealne, w wyższych partiach powstaną kawiarnie i ogólnodostępne przestrzenie do rekreacji, z których można podziwiać widok na rezerwat.

Niemal na całej długości dachu budynku Kurgi Experience Center powstanie kładka z kaskadowo osadzonymi stopniami, które będą jednocześnie pełnić funkcję schodów, jak i półek na których można odpocząć. Na najwyżej osadzonym punkcie powstanie taras widokowy skierowany w stronę polany, na której powstanie stadnina i wybieg dla zagrożonych łotewskich koni gorącokrwistych.

To, co zachwyciło jury konkursu Beebreeders Competition to fakt, że budynek ma być w pełni ekologiczny i samowystarczalny energetycznie. Co więcej, budynek będzie zero-emisyjny pod kątem emisji CO2 do atmosfery zarówno na poziomie budowy, jak i użytkowania budynku. W dalszej przyszłości, przy Kurgi Experience Center mają powstać niewielkie, również ekologiczne domki na wynajem, które mają służyć turystom planującym zostać na terenie rezerwatu na dłużej. Brawo!

Czytaj też: Łąki kwietne  | Ekologia | Architektura | Zieleń | Muzeum | Park  | Zwierzęta