Robi wrażenie. Kamienica w Śródmieściu Bydgoszczy po remoncie

Kamienica znajduje się przy ulicy Paderewskiego 1 w Śródmieściu Bydgoszczy. Została zbudowana w 1908 roku według projektu niemieckiego architekta Paula Sellnera. Zabytkowy obiekt został gruntownie wyremontowany.

Budowa kamienicy rozpoczęła się w 1905 roku. Z biegiem lat detal architektoniczny został utracony z powodu nieudanych remontów. Podczas prac Zakład Ogólnobudowlany Dariusz Krzemkowski musiał współpracować z konserwatorem zabytków. Udało się przywrócić elewację, którą zdobią liczne detale. Ich przywracanie zostało wykonane w oparciu o materiały archiwalne.

Kamienica zbudowana została na planie zbliżonym do litery “L” i ma trzy kondygnacje oraz poddasze, które zostało przystosowane do potrzeb użytkowych. Budynek jest też podpiwniczony. Całość przykrywa dwuspadowy dach, w którym wkomponowano lukarny.

Charakterystycznym elementem kamienicy są wykusze, nad którymi umieszczone zostały hełmy. Te ostatnie dostrzec można zarówno od strony ulicy Paderewskiego jak i ulicy Mickiewicza. Balkony zaprojektowane zostały na wysokości I i II piętra, a nad wejściem od strony ulicy Paderewskiego zbudowano loggie. Budynek utrzymany jest w jasnooliwkowej kolorystyce, która dobrze komponuje się z ceramiczną dachówką.


Budynek rywalizował w konkursie Fasada Roku, który organizowany jest przez firmę Baumit. Kamienica w Bydgoszczy zdobyła wyróżnienie w kategorii “Budynki zabytkowe po renowacji”. Gratulujemy!

źródło zdjęć: Fasada Roku – Baumit, materiały prasowe

Czytaj też: Kamienica | Bydgoszcz | Metamorfoza | Elewacja | Detal | Zabytek | whiteMAD na Instagramie