Robione są ręcznie. Kolorowe wazony od polskich projektantów

Serię szklanych przedmiotów stworzyli Sonia Bąk-Tokarska i Michał Tokarski z Tok Studio. Kolorowe wazony to projekt „Shaping Methods”, który podkreśla wartość przedmiotów dekoracyjnych tworzonych ręcznie.

Projekt „Shaping Methods” trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival. To eksperymentalny projekt, w ramach którego Sonia Bąk-Tokarska i Michał Tokarski z Tok Studio stworzyli dwie linie szklanych obiektów. To szklane wazony o nieregularnej, geometrycznej strukturze.

Projekt jest wnikliwym studium alternatywnych metod formowania i wytwarzania przedmiotów ze szkła. W celu odwrócenia klasycznego procesu została zaprojektowana forma, którą można modyfikować w trakcie pracy. Pozwala to na bieżąco podejmować decyzje o kształcie, proporcjach czy funkcji obiektów – tłumaczą autorzy projektu.

Opracowana przez nich forma składa się z drewnianej ramy oraz ruchomych elementów, które można wymieniać. Stwarza to możliwość opracowania zróżnicowanego układu. Pierwszy taki układ składa się z prostopadłościanów zamkniętych w regularną kratę, drugi to natomiast nieregularne bryły tworzące asymetryczny wzór.

W ten sposób testujemy granice, naturę i możliwości technologiczne szkła, czego wynikiem są obiekty o niepowtarzalnych i unikatowych strukturach. Projekt jest sentymentalnym powrotem do tradycji i kultywacji rzemiosła, odejściem od masowej produkcji na rzecz jednostkowych egzemplarzy – dodają autorzy projektu.


Tok Studio założyli Sonia Bąk-Tokarska i Michał Tokarski, absolwenci wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doświadczenie zdobywali m.in. w studiach Nikodema Szpunara oraz Jana Kochańskiego. Michał jest wykładowcą akademickim w Instytucie Sztuki i Designu na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Wspólnie od trzech lat prowadzą kurs Product Design na Zhengzhou University of Aeronautics. Zajmują się projektowaniem produktu – mebli, oświetlenia i obiektów użytkowych. Poszukują nieoczywistych rozwiązań i sięgają po różne technologie, rzemiosło oraz sztukę. W procesie projektowym wykorzystują rysunek, modelowanie, prototypowanie czy druk 3D, analizując w ten sposób formę, proporcje i funkcjonalność obiektu. W 2020 r. wybrani do strefy Formy Przyszłości na Arena Design w Poznaniu. Finaliści konkursu Dobry Wzór 2021. O ich pracach pisano w magazynach Elle Decoration, Label Magazine, Usta, Kukbuk, BIZNES.meble.pl, a także na stronach Minimalissmo czy Wallpaper Store.

 

fot. z archiwum projektantów TOK STUDIO (www.instagram.com/tok.studio), źródło: Łódź Design Festival (lodzdesign.com)

Czytaj też: Szkło  | Naczynia | Ciekawostki | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie