Rodzinny dom tuż przy granicy z Niemcami. Jest zaszyty wśród drzew

Ten klimatyczny rodzinny dom znajduje się w miejscowości Nové Hamry w Czechach. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni NEW HOW architects.

Budynek znajduje się kilka kilometrów od granicy z Niemcami, położony jest pośród gór i w otoczeniu świerkowego lasu. Jego ciemna elewacja sprawia, że budynek zdaje się być ukryty w gęstwinie.

Projektując budynek architekci inspirowali się lokalnym krajobrazem, dlatego w budynku można znaleźć mnóstwo odcieni szarości. Jedynie taras został wyróżniony drewnem o naturalnej barwie. Budynek ma nietypową, spiczastą formę. Ta ostatnia to efekt dość obfitych opadów śniegu w Rudawach. Mocny kąt nachylenia dachu sprawia, że śnieg nie będzie długo na nim zalegał. Tutaj pojawia się ciekawostka – architekci wsłuchali się w prośby właścicieli i na szczycie budynku zamieścili okno, w ten sposób szczyt pełni funkcję “wieży widokowej”.


Powierzchnia podstawy budynku to 81 m kw., jednak całkowita powierzchnia użytkowa to aż 140 m kw. Osiągnięcie takiej wielkości było możliwe dzięki zaprojektowaniu domu składającego się z trzech poziomów.

Na najwyższym poziomie utworzono przestrzeń pracowni oraz biblioteki. To miejsce pełni funkcję azylu, w którym można odciąć się i zaszyć z książką w dłoniach. Niżej umieszczono łazienkę i strefy sypialne. Ciekawostką jest siatka umieszczona w podłodze, na której można odpocząć będąc zawieszonym kilka metrów nad ziemią.

Najniższą strefę stanowi część dzienna, która składa się z salonu połączonego z aneksem kuchennym. W centralnej części zbudowano kominek. W tym roku architekci planują uzupełnić budynek o panele fotowoltaiczne oraz pionowe turbiny wiatrowe, dzięki czemu budynek stanie się samowystarczalny energetycznie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Podróże | Czechy| Domek letniskowy

fot. Petr Polák (petrpolak.photo)