Ustanowienie roku 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej chce uczcić 160. rocznicę urodzin artystki. Uchwałę w tej sprawie sejm przyjął 24 lipca.
W 2025 r. przypada 160. rocznica urodzin oraz 85. rocznica śmierci Olgi Boznańskiej. To jedna z najważniejszych postaci polskiego świata artystycznego przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie sejm uhonorował inne postacie ważne dla historii kraju. Rok 2025 ustanowiony został też rokiem Franciszka Duszeńki, Antoniego Słonimskiego, Stefana Żeromskiego, Generała Kazimierza Sosnkowskiego oraz Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc oraz Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie.
W uchwale wspominającej Olgę Boznańską napisano, że jej obrazy należą do najważniejszych dzieł polskiego malarstwa modernistycznego i kanonu historii sztuki. Wskazano też, że „jej kariera stanowi przykład jednego z najwybitniejszych polskich sukcesów artystycznych na arenie międzynarodowej.”
Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 r. w Krakowie, zmarła w 1940 r. w Paryżu. Była córką inżyniera Adama Nowiny Boznańskiego i Francuzki Eugenii de Mondain. Jej ojciec jest absolwentem wiedeńskiej politechniki, natomiast matka interesowała się sztuką i rysowała. Choć Boznańska większość swojego życia spędziła za granicą, to przez całe życie pozostawała silnie związana z Polską. Regularnie odwiedzała Kraków, gdzie wystawiała swoje obrazy. Jej dzieła trafiały też na wystawy do Warszawy.
Artystka tworzyła głównie portrety. Większość jej prac powstało w pracowni, a częstym motywem jej obrazów są wnętrza pracowni lub to, co widziała za oknem.
Boznańska zdobyła wiele artystycznych nagród. Dodatkowo w 1912 r. została odznaczona francuską Legią Honorową, a w 1937 r. otrzymała Grand Prix na wystawie powszechnej w Paryżu. W latach 30. malarkę uchonorowano nagrodą artystyczną Warszawy oraz orderem Polonia Restituta, drugim najstarszym polskim odznaczeniem państwowym. Order Odrodzenia Polski przyznawany jest za osiągnięcia w dziedzinach oświaty, nauki, sztuki, kultury, sportu czy obronności kraju.
źródło: PAP, Sejm RP
Czytaj też: Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Polecane | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie