najpiękniejsze drzewa
Dąb Dunin w Przybudkach

Europejskie Drzewo Roku jest w Polsce! To Dąb Dunin we wsi Przybudki

Zwycięzcę w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2022 ogłoszono w Brukseli. Pierwsze miejsce zajął 400-letni Dąb Dunin w Przybudkach w gminie Narew w województwie podlaskim. Przez mieszkańców bywa nazywany Strażnikiem Puszczy.

O zwycięstwie zdecydowały głosy internautów. Strażnik Puszczy zdobył blisko 180 tysięcy głosów. Drugie miejsce i 168 tysięcy głosów zajął hiszpański Dąb z Lasu Bankietowego. Trzecie miejsce zdobył Wielki dąb korkowy z Portugalii. Na portugalskie drzewo głosowało 70 tysięcy internautów.

Dąb Dunin był już doceniony wcześniej. Wyróżniono go w konkursie Drzewo Roku 2021, który organizuje Klub Gaja. Konkurs organizowany jest od 2011 r. Przed rokiem odbyła się jego jedenasta edycja. W edycji 2021 zwyciężył Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie), który otrzymał 7380 głosów. Drugie miejsce zajął Dąb w Lublinie z wynikiem 7130 głosów. Trzecie miejsce zajął Dąb Obrońca w Śladowie (gmina Brochów, woj. mazowieckie) – 1964 głosy.

najpiękniejsze drzewa
Dąb Dunin w Przybudkach

Laureatów, czyli najpiękniejsze drzewa wybierają internauci głosując na swojego kandydata na stronie drzeworoku.pl. Najwięcej głosów zdobył Dąb Dunin, który zwany jest także Strażnikiem Puszczy. To dąb szypułkowy, który ma około 400 lat. Obwód jego pnia wynosi 700 cm. Z kolei Dąb w Lublinie jest dużo młodszy – ma około 74 lata i wysokość 16 m. Imponujący Dąb Obrońca w Śladowie ma około 600 lat, wysokość 25 metrów i obwód 720 cm. Wszystkie te drzewa możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Wydarzenia  | Ciekawostki| whiteMAD na Instagramie

Dwa polskie drzewa, które zostały wyróżnione w krajowym konkursie Drzewo Roku 2021:

źródło: Konkurs Drzewo Roku 2021