Od dawna powtarzamy, że natura jest najlepszym architektem. Najpiękniejsze drzewa w Polsce poznaliśmy dzięki konkursowi Drzewo Roku 2021. To kilkuwieczne okazy, na które internauci oddali najwięcej głosów.

Konkurs Drzewo Roku organizowany jest od 2011 r. Teraz odbyła się jego jedenasta edycja. W edycji 2021 zwyciężył Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie), który otrzymał 7380 głosów. Drugie miejsce zajął Dąb w Lublinie z wynikiem 7130 głosów. Trzecie miejsce zajął Dąb Obrońca w Śladowie (gmina Brochów, woj. mazowieckie) – 1964 głosy.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczestnictwo w konkursie to także szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów – czytamy w komunikacie organizatorów konkursu.

Laureatów, czyli najpiękniejsze drzewa wybierają internauci głosując na swojego kandydata na stronie drzeworoku.pl. Najwięcej głosów zdobył Dąb Dunin, który zwany jest także Strażnikiem Puszczy. To dąb szypułkowy, który ma około 400 lat. Obwód jego pnia wynosi 700 cm. Z kolei Dąb w Lublinie jest dużo młodszy – ma około 74 lata i wysokość 16 m. Imponujący Dąb Obrońca w Śladowie ma około 600 lat, wysokość 25 metrów i obwód 720 cm.

najpiękniejsze drzewa

Dąb Dunin w Przybudkach

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja Święto Drzewa, który zachęca do podejmowania rzeczywistych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Inauguruje go corocznie 10 października ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Wydarzenia  | Ciekawostki| whiteMAD na Instagramie

źródło: Konkurs Drzewo Roku 2021