Model houses and coins with people using the calculator on the background, House cost concept.

Rosnące koszty budowy domów – na jaki wydatek trzeba się przygotować od nowego roku?

W ostatnich latach koszty budowy domu sukcesywnie wzrastały. Niestety nie możemy liczyć na odwrócenie tej tendencji w roku 2022. Ile będzie nas kosztował dom? Na to pytanie odpowiemy poprzez rozbicie go na bardziej szczegółowe pytania, ponieważ każdy etap finansowania budowy domu możemy przeprowadzić drożej lub taniej.

Budowa domu w roku 2022 – koszty

Jeśli spojrzymy na krzywą obrazującą koszt wybudowania domu, to łatwo zauważyć, że już od dobrych kilku lat stawiamy domy przy zaangażowaniu coraz większych środków finansowych. Mamy tu na myśli średni koszt budowy domu, która to dana wcale nie musi pokrywać się z kosztem budowy domu przez nas, ponieważ tu i ówdzie – jeśli przeprowadzimy sprawy właściwie – będziemy mogli oszczędzić. Koszt budowy domu nadal może być niższy niż koszt mieszkania. Jednakże w roku 2022 nasze przedsięwzięcia budowlane będą z pewnością jeszcze droższe.

Świat, także Polska, nie zdołał jeszcze do końca opanować sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, możemy zatem w roku 2022 być świadkami nieprzewidywalnych zdarzeń, które wpłyną także na koszty budowy domu. Pewne jest natomiast to, że tendencja wzrostu cen materiałów budowlanych się utrzyma. Mimo tego wszystkiego rynek budowlany – domów i mieszkań – nadal odnotowuje duży popyt i rosnącą podaż. Trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy ceny domów mogą powrócić do poziomu, powiedzmy, sprzed czterech lat, ale na pewno możemy powiedzieć, że na niższe koszty nie powinniśmy liczyć w roku 2022.


Główne czynniki wpływające na cenę wybudowania domu

Wymieniliśmy już ten element finansowania budowy domu, jakim są wysokie i nadal wzrastające ceny materiałów budowlanych. To jeden z głównych, ale nie jedyny czynnik drożyzny na rynku budowlanym. Poważny artykuł na ten temat znajdujemy w serwisie biznes.interia.pl. Zapotrzebowanie na domy rośnie, coraz więcej budujemy, coraz więcej kupujemy, a więc ceny właściwie wszystkich usług, prac i materiałów – od projektu i działki po ostatnie szlify wykończeniowe – wzrastają.

Słuszny skądinąd kierunek, zgodnie z którym domy współcześnie budowane powinny być możliwie najbardziej ekologiczne i energooszczędne, w praktyce nowego prawa, które obowiązuje obecnie dla budowy każdego domu, także wpływa na pewne podwyższenie kosztów budowy. Natychmiast należy dodać, że ekologiczne domy, mimo iż teraz trochę droższe, w dłuższej perspektywie przysparzają ich właścicielom oszczędności energetycznych.

Nie powinny za to wzrosnąć ceny projektów domów (możemy się o tym przekonać odwiedzając Pracownię Architektoniczną domoweklimaty.pl). Natomiast można się już liczyć ze wzrostem kosztów robocizny przy realizacji projektów.

Czy rok 2022 będzie przychylny dla osób zamierzających wybudować dom?

Eksperci rynkowi przewidują, że wybudowanie domu w roku 2022 będzie o kilka procent droższe niż w latach poprzednich. Wiele obszarów świata w nowy rok weszło z inflacyjnymi niespodziankami, nadal do końca nie radzimy sobie z pandemią, wielu także mówi o rodzaju chaosu prawnego, który dotyka branży budowlanej. Raczej za pewnik należy przyjąć, że za budowę domu w roku 2022 zapłacimy około 5-8% więcej, ale pamiętajmy, że ceny mieszkań także szybują, popyt i podaż na rynku mieszkaniowym – bez względu na wymienione powyżej czynniki ryzyka – nadal utrzymują się na wysokich poziomach, więc posiadanie własnego domu utrzymuje swoją konkurencyjność wobec zakupu mieszkania. W sensie ekonomicznym.

New build houses. Black roof, mountain

Droższe domy nie są wyłącznie polską specyfiką, ale zjawisko to występuje w skali globalnej. Sytuacja – jeszcze raz przypomnijmy Covid-19 czy wyższe ceny surowców – jest lekko niepewna, lecz nie zniechęca to ludzi do budowania domów. Prawdę mówiąc dziś powstaje tak wiele domów, jak nigdy przedtem.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Architektura

 

źródło: Materiał Partnera