bulwar we Wrocławiu

Rośnie bulwar nad Odrą we Wrocławiu. Wiosną będzie tu pięknie

Powstający we Wrocławiu bulwar dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców. To długa promenada z ławkami i tarasami widokowymi, która znajduje się wzdłuż ulicy Księcia Witolda.

Inwestycja jest przykładem tego, jak deweloper może współpracować z miastem, by tworzyć atrakcyjne przestrzenie publiczne. Projekt realizowany jest przez Dom Development na Kępie Mieszczańskiej, między mostami Pomorskim i Sikorskiego, w sąsiedztwie osiedli budowanych przez kilku deweloperów. Każdy z nich zagospodaruje inny fragment bulwaru, dzięki czemu ma powstać otwarta, ponad 500-metrowa przestrzeń.

Pierwszy fragment bulwaru jest już gotowy. To promenada znajdująca się przy Apartamentach Księcia Witolda. W przyszłości, kiedy w pobliskich budynkach otwarte zostaną restauracje, bulwar we Wrocławiu ma być jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do spędzania wolnego czasu. Nasadzono już tu drzewa, krzewy i rośliny dekoracyjne.

Przebudowę pierwszego odcinka sfinansował Dom Development, przeznaczając na ten cel ponad 600 tys. zł. Pozostałe fragmenty zostaną wyremontowane i oddane do użytku przez deweloperów realizujących sąsiednie inwestycje do końca września 2021 r.

Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia, podkreśla, że obecnie Kępa Mieszczańska to największy plac budowy w mieście. Dzięki współpracy miasta z budującymi tam deweloperami udało się stworzyć koncepcję budowy, ogólnodostępnych, otwartych dla wszystkich bulwarów na Odrą.

To będzie nowy, atrakcyjny i prestiżowy adres we Wrocławiu. Bulwar na górnym poziomie będzie korespondował z parterami znajdujących się tam budynków, z lokalami usługowymi, kawiarniami i restauracjami. Będą przejścia do dziedzińców oraz trójkątnego placyku przy Księcia Witolda, który jest już zagospodarowany – mówi architekt miasta i dodaje, że na Kępie jest stroma skarpa, ale powstaną specjalne zejścia do rzeki z miejscami do cumowania łodzi.

bulwar we Wrocławiu


Nowa zabudowa na Kępie między mostami Sikorskiego i Pomorskimi będzie kontynuacją tego, co już jest zrobione przy marinie Topacz. Stąd, przez Wyspę Słodową, bulwar Dunikowskiego i mariną AZS Politechniki – będzie można przejść lub dojechać rowerem aż do mostu Zwierzynieckiego. Wraz z otwarciem pierwszego odcinka promenady Dom Development zakończył budowę Apartamentów Księcia Witolda. W pięciokondygnacyjnym budynku znajduje się 128 apartamentów oraz 10 lokali usługowych. Za projekt budynku oraz bulwaru odpowiedzialna jest Pracownia Projektowa Dziewoński Łukaszewicz Architekci S.C.

Kilkaset lat temu na Kępie Mieszczańskiej funkcjonował port i młyn, w następnych latach lazaret i koszary, a po II wojnie światowej wyspa należała do żołnierzy i milicjantów, a mieszkańcy chodzili tam na lodowisko i do kina letniego Torpiastu.

Czytaj też: Wrocław | Rzeka | Ciekawostki | Zieleń | Meble miejskie

źródło: Dom Development