Park Centralny w Gdyni

Rośnie gdyński Central Park. Wkrótce budowa kolejnego etapu

Park Centralny w Gdyni ma być dla miasta tym, czym Central Park jest dla Nowego Jorku. Budowa zielonej oazy podzielona została na kilka etapów. Pierwszy jest już zakończony, wkrótce ruszy realizacja drugiego.

Projekt Parku Centralnego powstał w pracowni architektonicznej Arch Deco. Jego budowa podzielona została na trzy etapy. Niedawno, zgodnie z planem zakończył się pierwszy z nich. Dotyczył on obszaru pomiędzy ulicami Legionów i Tetmajera. Drugi etap dotyczy obszaru między ulicą Legionów a pawilonem przy istniejącym skateparku. Według harmonogramu prace w drugim etapie powinny zakończyć się w sierpniu 2020 r. Ostatni, trzeci etap dotyczy obszaru pomiędzy pawilonem a ulicą Świętojańską. Póki co trzeci etap znajduje się ciągle w fazie projektowej.

Cała inwestycja zlokalizowana jest pomiędzy al. Marszałka Piłsudskiego, ul. Świętojańską i Tetmajera. Budowa parku ma trwać łącznie trzy lata. Obok zieleni powstanie tutaj sporej wielkości staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy i miejsce do ślizgawki, z której korzystać będzie można zimą. W parku znajdą się też lokale usługowe, kawiarnie i restauracje.


Architekci podzielili park, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie, dlatego wyróżnili strefy ciszy, wypoczynku i rekreacji. Co ciekawe, pod zieloną trawą ukryty zostanie parking, który pomieści nawet 270 samochodów. Dzięki podziemnemu parkingowi będzie można zlikwidować miejsca postojowe, które obecnie istnieją przed Urzędem Miasta.

Drugi etap prac realizuje firma Roka Budownictwo. Koszt realizacji wyniesie prawie 9,5 mln zł. Wykonawcę wyłoniono w drugim już przetargu. Dzięki ponownemu ogłoszeniu miastu udało się zaoszczędzić prawie 800 tysięcy złotych. W pierwszym przetargu ceny były znacznie wyższe.

wizualizacje: Arch Deco