Rośnie kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. To największa inwestycja w mieście

Nowy budynek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprojektowali architekci z pracowni Plus3 Architekci z Warszawy. To obecnie największa realizowana inwestycja w tym mieście. Wokół budynku powstanie też kampus uczelni.

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie projektu i budowę dróg położonych na terenie kampusu.

O budowę nowoczesnego kampusu dla bydgoskiej uczelni zabiegaliśmy przez wiele lat. Dlatego przekazywaliśmy na ten cel niezbędne grunty, zmienialiśmy plany zagospodarowania przestrzennego. Teraz przystępujemy do budowy nowych dróg, które zapewnią bezpieczny i wygodny dojazd do nowoczesnego gmachu. Nie mam wątpliwości, że to dobrze ulokowane pieniądze. Akademia Muzyczna z nowym kampusem stanie się atrakcyjnym miejscem przyciągającym do Bydgoszczy wielu młodych zdolnych ludzi. Równocześnie dzięki tej inwestycji rewitalizujemy kolejny kwartał Śródmieścia – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Urzędnicy wybrali formułę “zaprojektuj i wybuduj”, ma to pozytywnie wpłynąć na tempo wykonywanych prac. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy czas realizacji całego przedsięwzięcia jest szacowany na 18 miesięcy. Jeszcze w tym roku rozpocznie się etap prac projektowych i wykup nieruchomości przez miasto. W budżecie Bydgoszczy zarezerwowano na to prawie 2 mln zł.

Plan zakłada budowę nowych ulic. Pierwsza będzie prostopadła do ulicy Gdańskiej i będzie przebiegać po północnej stronie boiska Szkoły. Kolejna nowa ulica o łamanym przebiegu i łącznej długości 500 metrów zapewni bezpośrednią obsługę terenu przylegającego do Akademii. Będą to ulice kategorii gminnej. Wzdłuż ulic planowane jest stworzenie zatok do parkowania.

O wydanie opinii dotyczącej projektu urzędnicy zwrócili się do Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Rady Estetyki Miasta Bydgoszczy. Zalecenia obu organów na przykład w kwestii sposobu układania płyt chodnikowych i wykorzystanych materiałów zostaną uwzględnione w projekcie budowlanym. Miasto chce, by rewitalizowana część Śródmieścia z nowym kampusem wyróżniała wysoka estetyka.

Nowa siedziba Akademii Muzycznej ukształtuje dynamikę terenu, nada okolicy metrum i melodię. Stanie się leitmotivem tej części miasta, elementem, który skomponuje otoczenie jak nowy utwór. Mimo, iż okolica jest zdegradowana i wymaga rewitalizacji, posiada też atuty, które stanowią o jej wyjątkowości – opisują architekci z pracowni Plus3 Architekci.


Pracując nad projektem budynku architekci inspirowali się graficznym zapisem rozchodzenia się fali dźwiękowej. Dlatego tafla szklanej elewacji pochylona nad wodą zdaje się falować, jakby została rozedrgana wybrzmiewającym echem muzyki.

W sumie budowany gmach kampusu Akademii Muzycznej pomieści między innymi cztery sale koncertowe: symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową. Dodatkowo powstaną sale dydaktyczne i dom studenta. Szacowany koszt inwestycji wynosi prawie 400 mln zł, prace budowlane mają zakończyć się w 2026 roku.

źródło: Plus3 Architekci (plus3architekci.pl)

Czytaj też: Bydgoszcz | Kultura | Sztuka | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły