Rośnie najwyższy wieżowiec na świecie. Będzie miał 1 km wysokości!

Będzie mieć kilometr wysokości, a jego budowa pochłonie ponad 2 miliardy dolarów. Tak będzie wyglądać Jeddah Tower, najwyższy budynek na świecie.

Nowy wieżowiec powstanie nad morzem czerwonym, w drugim co do wielkości mieście Arabii Saudyjskiej Dżuddah. Zaprojektowany został przez znane studio architektoniczne Adrian Smith&Gordon Gill, twórców między innymi Burdż Chalifa, póki co najwyższego drapacza chmur. Wygląda na to, że architekci mają ochotę pobić swój własny rekord. Jeddah Tower początkowo  liczyć miał bagatela 1600 m wysokości,  jednak okazało się to niemożliwe ze względu na uwarunkowania geologiczne.

W budynku znaleźć się mają mieszkania, luksusowy hotel, biura, galeria handlowa oraz imponujący taras widokowy na wysokości ponad 600 metrów! Inwestycja obejmie nie tylko budowę wieży, ale i powstałą wokół budynku ogromną dzielnicę, której powierzchnia wynosić będzie aż 23 mln m kw. Zamieszka w niej w sumie około 80 000 osób, a w kompleksie poza mieszkaniami znajdą się szkoły, sklepy, centra rozrywki i szpital.

Budowa rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku i powstało już 28 pięter z 200 planowanych. Myślicie, że ktoś odważy się pobić i ten rekord?