Nowy Rynek w Poznaniu

Rośnie Nowy Rynek w Poznaniu. To projekt biura Medusa Group

Nowy Rynek to kompleks budynków biurowych, który powstaje w Poznaniu. Właśnie zakończono budowę kolejnego budynku, który w najbliższym otoczeniu zyskał chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze.

Nowy Rynek to projekt tworzący nowy kwartał Poznania. Jego całkowita powierzchnia, w skład której wchodzi pięć budynków o różnej funkcjonalności, wyniesie 100 tys. m kw. Inwestycja powstaje nie tylko z myślą o najemcach powierzchni biurowych i usługowych. Ma również przynieść wartość dodaną dla mieszkańców stolicy Wielkopolski, dlatego inwestor zaplanował stworzenie rynku zlokalizowanego wewnątrz kompleksu, który ma tętnić życiem – powstać ma bowiem przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce.

Do dyspozycji użytkowników biurowców oraz lokalnej społeczności będą także zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność.

Mijają cztery lata odkąd rozpoczęliśmy budowę pierwszego budynku naszego największego kompleksu w Polsce. Dziś mamy kolejną ważną datę w kalendarzu inwestycji Nowy Rynek – budynek D otrzymał pozwolenie na użytkowanie i już niebawem zaczną się wprowadzać do niego najemcy. Nowi użytkownicy znajdą tutaj zarówno nowoczesne miejsce do pracy, jak i przestrzeń do relaksu i spotkań – mówi Roland Jarosz, Menadżer Projektu w spółce biurowej Skanska.

Nowy Rynek D wyróżnia się swoją wyjątkową i oryginalną fasadą, która mieni się odcieniami zieleni przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu. W niższych kondygnacjach znalazły się przeszklone witryny, których celem jest oderwanie gmachu od ziemi. Aby nadać budynkowi lekkości zastosowane zostało zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniaczy.

Nowy Rynek w Poznaniu


Zależało nam na powiązaniu kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy. Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni miało na celu rozbicie masywnej bryły i nadanie jej nieco wizualnej lekkości oraz subtelności. Wyoblony, ogólnodostępny dziedziniec, znajdujący się w centrum etapu D, stanowi ważny element biurowca. Jest także integralną częścią kompleksu, strefą stanowiącą rozwinięcie i wzbogacenie budynku. To przestrzeń publiczna, z nieograniczonym dostępem, która w przyszłości zapraszać będzie mieszkańców Wildy w kierunku Nowego Rynku – mówi architekt Przemo Łukasik z Medusa Group.

Etap D inwestycji Nowy Rynek powstaje u zbiegu ulic Wierzbięcice i Wujka i będzie łączyć funkcje biurowe oraz usługowo-handlowe. W biurowcu zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających codzienne obowiązki. Pojawił się m.in. autorski system operacyjny Connected by Skanska stworzony dla wszystkich użytkowników biura. Za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, pracownicy np. dostaną się do budynku bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu. Nowy Rynek D będzie także pierwszym budynkiem kompleksu z systemem wentylacji i regulacji temperatury, opartym na belkach chłodzących, które zapewniają większy komfort termiczny, czystsze powietrze oraz cichą pracę urządzeń.

W ramach kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu powstaje chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze, który docelowo będzie miał powierzchnię blisko 4000 m kw.

Czytaj też: Biuro | Biurowiec | Szkło | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Skanska