Nazywane rosyjską Doliną Krzemową przedmieścia Moskwy stają się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie miejsc na Ziemii. To tutaj znajdują się nowoczesne siedziby firm z branż takich jak IT, bioinżynieria, energetyka czy atomistyka. Swoją nową siedzibę zaprezentował właśnie Sberbank.

Siedziba Sberbanku ma stać się perłą rosyjskiego Centrum Innowacji w miejscowości Skolkovo. To mieszczące się na przedmieściach Moskwy miasto w kilka lat zmieniło się nie do poznania. Jeszcze 20 lat temu, poza kilkoma domostwami i olbrzymimi połaciami lasu trudno doszukać się tutaj czegokolwiek fascynującego. Dziś pretenduje do miana najbardziej rozwiniętego technologicznie miejsca na Ziemii, a swoim rozmachem ma niedługo przyćmić takie parki technologiczne, jak np. Dolina Krzemowa, czy nowoczesne strefy ekonomiczne w delcie rzeki Jangcy.


Projekt nowej siedziby Sberbanku powstał w pracowni Zaha Hadid Architects (ZHA). Jego powierzchnia wyniesie ponad 260.000 metrów kwadratowych. Celem obiektu będzie rozwój technologii i systemów bankowych, a także serwisowanie i wspieranie systemów informatycznych. Inwestorzy z Sberbanku, który jest jednocześnie największym bankiem w Rosji i Europie Wschodniej do konkursu zaprosili kilku światowej sławy architektów. Wśród nich znalazło się zwycięskie ZHA, a także Foster+Partners oraz Fuksas.