Rośnie Stary Port w Poznaniu. Oto pawilon z zapleczem i miejscem dla restauracji

W Poznaniu trwa budowa infrastruktury Starego Portu. To inwestycja, która ma umożliwić poznaniakom korzystanie z rzeki. Dziś oddano pawilon, w którym znajdzie się zaplecze przystani.

Zaplecze przystani Starego Portu to dopiero pierwszy element większej inwestycji. Przystań jachtowa na Warcie docelowo będzie centralnym miejscem postoju statków w Poznaniu. Projekt pawilonu przygotował Michał Szymankiewicz.

Pawilon zaplecza to stalowy kontener, który składa się z dwóch części. W pierwszej, socjalno-sanitarnej znajdują się prysznice, toalety i pralnia. Z drugiej części budynku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy – działać tutaj będzie restauracja oraz punkt handlowy. Goście będą też mogli korzystać z tarasu na dachu, z którego jak na dłoni widać zabudowę Ostrowa Tumskiego z Katedrą.

To kolejna po Dziecińcu pod Słońcem i Łazienkach Rzecznych inwestycja, która konsekwentnie przywraca tereny nadwarciańskie mieszkańcom Poznania. Docelowo do mariny prowadzić będzie Wartostrada, którą systematycznie rozbudowujemy: jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się budowa ponadkilometrowego odcinka na dolnej terasie rzeki Warty od mostu Królowej Jadwigi do Chwaliszewa. Wkrótce rozpoczniemy też budowę odcinka prowadzącego do amfiteatru u podnóża Bramy Poznania. Pracujemy nad koncepcją wydłużenia Wartostrady w kierunku Dębiny i Czerwonaka oraz analizujemy warianty przebicia jej pod ulicą Jana Pawła II – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.


W sumie nowa przystań dysponować będzie miejscami dla 80 jednostek pływających i 5 dla służb ratunkowych. Na wysokości Czartorii powstanie też przystań nurtowa, która będzie miała 100 m długości, w tym 75 m  linii cumowania. Przeznaczona będzie m.in. dla barek kawiarnianych, dlatego jest duża szansa, że mieszkańcy Poznania zyskają atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu nad rzeką.

źródło: UM Poznań, Poznańskie Inwestycje Miejskie