Rozbudowa dawnej willi nazistowskiego premiera. W niej centrum nauki o holokauście!

Właśnie pojawiły się plany rozbudowy Centrum Nauki o Holokauście. Modernistyczne pawilony zostaną wtopione w zbocze góry, na której stoi historyczna Villa Grande.

Projekt powstał w pracowni Transborder Studio, która wygrała konkurs na przebudowę historycznej willi, w której mieści się Centrum Nauki o Holokauście. Historia obiektu jest o tyle ciekawa, że w czasach II wojny światowej była prywatną siedzibą nazistowskiego premiera Norwegii – Vidkuna Quislinga. Po zakończeniu wojny stała się siedzibą aliantów. Następnie rezydencją ambasadora, by w końcu stać się szkołą dla pielęgniarek. Dziś natomiast służy jako ośrodek edukacyjny, mówiący o okrucieństwie holokaustu oraz zwalczający podziały religijne.


Projekt rozbudowy powstał w pracowni Transborder Studio. Zakłada stworzenie kilku prostopadłościennych pawilonów zatopionych w zbocze góry. W betonowych, modernistycznych salach znajdą się wystawy informujące o życiu Żydów w Europie i Norwegii oraz zachowane po nich pamiątki takie jak listy, pamiętniki, czy albumy ze zdjęciami. Na dachach budynków powstaną ogrody i kwietniki, które wpiszą się w krajobraz okolicznych wzgórz. Zakończenie obiektu planowane jest na 2020 rok.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły