Rozbudowa domu w Warszawie. Budynek wygląda zupełnie inaczej

Projekt metamorfozy budynku przygotowali architekci z pracowni Eureka Architekci. Rozbudowa domu sprawiła, że domownicy zyskali nową przestrzeń do życia.

Nowi właściciele kupili dom jeszcze przed metamorfozą. Postanowili totalnie go przebudować, aby stworzyć komfortowe miejsce dla pięciu członków rodziny. Decyzja o przebudowie była odważna, bo budynek diametralnie zmienił swój wygląd, a jego powierzchnia wzrosła dwukrotnie – tak, aby mógł sprostać wymaganiom większej rodziny. Po przebudowie jego powierzchnia wynosi aż 280 m kw.

Dom ma trzy kondygnacje. Jego przebudowa rozpoczęła się w 2019 roku i trwała dwa lata. Budynek położony jest na osiedlu, na którym istnieje więcej budynków o podobnych gabarytach.

Nie staraliśmy się ukryć tego, co było pierwotnie – w ten sposób nawiązujemy do otaczającej zabudowy – mówią autorzy projektu.

Przebudowa domu sprawiła, że budynek zyskał zupełnie nowy wygląd. Jego nowoczesna część kontrastuje z pierwotną formą. Nawiązaniem do starej bryły jest kształt dachu. W trakcie rozbudowy dobudowano geometryczny wykusz, który spaja nową i starą część budynku.


Architekci jednak nie ukrywali historii domu. Nowa część różni się od starej przez odpowiedni dobór materiałów elewacyjnych. Surowe cegły pozostawiono z gładkim, białym tynkiem, z kolei płytki z cegły rozbiórkowej pojawiły się zarówno w elewacji jak i wewnątrz domu.

Niedawno pisaliśmy o innym projekcie rozbudowy domu w Warszawie, za którym również stoją Eureka Architekci. Artykuł na ten temat opublikowaliśmy TUTAJ.

O architektach:

Zespół Eureka Architekti to duet, który tworzą Maria Kopczyńska-Martinez oraz Daniel Martinez Garcia. – Stawiamy na indywidualne podejście do każdego projektu, za każdym razem poszukując optymalnych rozwiązań. Korzystamy przy tym z nowoczesnych materiałów i technologii, nie zapominając o środowisku naturalnym – mówią. Nie są to słowa rzucone na wiat. Wcześniej opisywaliśmy projekt Domu Zerokosztowego, którego właściciele niemal mogą zapomnieć o rachunkach za media. Więcej o tym projekcie przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

fot. Aneta Mikulska, źródło: Eureka Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Warszawa | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie