Rozbudowa Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Piękny projekt, pieniędzy brak

Na rozpoczęcie tej inwestycji czekamy już długie miesiące. Czy rozpocznie się rozbudowa Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy? W budżecie województwa brakuje środków na ten cel.

Wyniki konkursu na projekt rozbudowy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy poznaliśmy w połowie tego roku. Zwyciężyła wtedy propozycja przygotowana przez architektów z pracowni Kozień Architekci. W grudniu sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął budżet na 2021 rok. Niestety zabrakło w nim jakichkolwiek funduszy na rozbudowę Filharmonii.

Projekt rozbudowy Filharmonii przygotowali architekci: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka. To zespół, który wcześniej zaprojektował między innymi Muzeum Ziemi Przemyskiej czy gmach Teatru Capitol we Wrocławiu. Zadaniem architektów było zaproponowanie zarówno rozwiązań technicznych jak i stworzenie atrakcyjnej przestrzeni, z której korzystać będą wszyscy mieszkańcy.

Jury przyznając I nagrodę propozycji Kozień Architekci doceniło projekt za utrzymanie “niezwykle trudnej w zadanej lokalizacji równowagi pomiędzy wysoce satysfakcjonującym spełnieniem wymogów programowych obiektu oraz jego przestrzennym wpisaniem w ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”. Dodatkowo projekt został doceniony za uszanowanie istniejącej już bryły Filharmonii, wyeksponowanie jego dominanty i stworzenie tła dla budynku w postaci pawilonów i otwartych przestrzeni rekreacyjnych. Projekt przewiduje między innymi stworzenie alei wielkich kompozytorów oraz budowę ich pomników. Przewodniczącym Jury był Romuald Loegler.


Istniejący już gmach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zbudowany został w 1958 roku według projektu Stefana Klajbora. Mamy nadzieję, że urzędnicy znajdą środki na realizację tego projektu.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Polska | Bydgoszcz

źródło: materiały prasowe, Kozień Architekci