Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy wchodzi w kolejny etap! Opera Nova w Bydgoszczy zostanie rozbudowana, wzbogacając się o kolejny, czwarty już krąg. W nim mają powstać nowe sale prób, mogące pomieścić aż 500 osób, a także sala kinowa, która przyjmie 205 gości. Opera Nova mieszcząca się przy zakolu rzeki Brdy jest jedną z najważniejszych instytucji kultury w Bydgoszczy i jedną z najnowocześniejszych oper w Polsce.
Kompleks, który jest jednym z nowocześniejszych teatrów muzycznych w Polsce doczeka się rozbudowy dzięki partnerstwu władz miasta i rządu. Podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim o finansowym wsparciu tej inwestycji przez Miasto, a jednocześnie ogłoszono przetarg na rozbudowę obiektu o czwarty krąg oraz podziemny garaż.
Poniżej cytujemy komunikat zawarty na oficjalnej stronie bydgoskiej opery:
12 stycznia 2023 r. w Sali Manru Opery Nova podpisano umowę na realizację robót budowlano-inwestycyjnych zadania Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową. Planowana inwestycja zapewni optymalne warunki realizacji spektakli, a także przyczyni się również do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej. Powierzchnia użytkowa IV kręgu (połączonego z głównym na kilku poziomach) wyniesie 5730 m kw. Na czterech kondygnacjach znajdą się:
- sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali – maksymalna liczba widzów to 485 osób;
- przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer budynku głównego Opery;
- przestrzeń do celów wystawienniczych i innych działań artystycznych;
- sala kinowa – maksymalna liczba widzów to 205 osób;
- powierzchnie o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki.
Pierwszym etapem robót będą: prace archeologiczne, rozbiórki nawierzchni kamiennych i elementów małej architektury, likwidacja i przełożenie części instalacji podziemnych, wykonanie ścianek szczelinowych i roboty fundamentowe. Zakończenie inwestycji wstępnie planowane jest w 2024 roku.
OPERA NOVA W BYDGOSZCZY CO POWSTANIE W CZARTYM KRĘGU?
“Planowana rozbudowa siedziby instytucji kultury zapewni optymalne warunki dla realizacji spektakli operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych a także przyczyni się również do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej, co wzmocni konkurencyjność instytucji na forum krajowym i międzynarodowym. Nowy obiekt będzie składał się m.in. z: sali kameralnej z widownią dla 485 osób; holu dla widzów z zapleczem szatniowo-sanitarnym; przestrzeni wystawienniczej oraz sali kinowej o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku dla 205 widzów. Zaplanowano również łączniki z budynkiem głównym Opery na kilku poziomach. Po wybraniu wykonawcy pierwszym etapem robót będą: prace archeologiczne, rozbiórki nawierzchni kamiennych i elementów małej architektury, likwidacja i przełożenie części instalacji podziemnych, wykonanie ścianek szczelinowych i roboty fundamentowe.” – czytamy w komunikacie na stronie http://www.opera.bydgoszcz.pl/
Koszt inwestycji „Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg” został określony na poziomie 129 milionów złotych. Początkowo planowano, że prace wystartują w roku 2021, jednak termin ten został przesunięty na 2022 rok, a lokalny samorząd jest gotowy do rozłożenia realizacji na dwa etapy. Jak czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Opery Nova w Bydgoszczy, pierwsi goście mają odwiedzić nowy krąg opery w 2025 roku.
KTO ZAPROJEKTOWAŁ IV KRĄG OPERY W BYDGOSZCZY?
Zwycięski projekt rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy przedstawiła pracownia WAPA Warsztat Architektury (http://www.wapa.pl). Pochodzący z 2017 roku projekt zakłada budowę cylindrycznego obiektu o powierzchni 4.400 m2 i kubaturze 28.000 m3. We wnętrzu, w ramach oczekiwań inwestora, zaprojektowano sale teatralne, sale kinowo – widowiskowe, sale prób, podziemny parking i wielofunkcyjne powierzchnie wystawiennicze.
O pracowni:
WAPA Warsztat Architektury Pracownia Autorska jest firmą projektową kierowaną przez dra inż. architekta Krzysztofa Kozłowskiego. Działalność biura obejmuje projektowanie architektoniczne i urbanistyczne, jak również kształtowanie krajobrazu, projekty wnętrz oraz wzornictwo. Firma współpracuje z wiodącymi, specjalistycznymi biurami branżowymi oraz z dużymi, międzynarodowymi firmami konsultingowymi, w tym, w zakresie prowadzenia inwestycji i kontroli kosztów. Prace wykonywane przez firmę charakteryzują się indywidualnością, wysoką jakością rozwiązań przestrzennych i materiałowych oraz dbałością o detal, będących wyrazem profesjonalnego podejścia do zagadnień współczesnego projektowania.
źródło / zdjęcia / wizualizacje: http://www.opera.bydgoszcz.pl/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Bydgoszcz | Ciekawostki | Muzeum | whiteMAD na Instagramie