Rozbudowa Pałacu Radziwiłłów w Wilnie według projektu WXCA

Koncepcja rozbudowy zabytkowego Pałacu Radziwiłłów według architektów z pracowni WXCA to pomysł na miejsce spotkań mieszkańców Wilna ze sztuką w przestrzeni, która eksponuje jej wielowarstwową historię. Jej warstwa współczesna, mocno związana z kontekstem podkreśla ciągłość myśli projektowej na przestrzeni kilkuset lat, od momentu powstania budynku. Ta koncepcja zdobyła 4. nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym organizowanym przez Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki.

Zabytkowa fasada i współczesne detale

Założeniem architektów było takie zaprojektowanie rozbudowy zabytkowego obiektu, by respektować pierwotny kształt budynku, w tym m.in. spadziste dachy. – Pałac Radziwiłłów jest świadkiem i uczestnikiem historii od XVII wieku, widać na nim ślady różnych epok. Chcieliśmy uszanować złożone losy pałacu i zaproponowaliśmy spokojną oraz szlachetną architekturę, która odzwierciedla ideę jego pierwszego projektanta – wyjaśnia Małgorzata Dembowska z WXCA, współautorka projektu. Czysta i oszczędna forma architektoniczna pozwala na wydobycie walorów zabytkowej bryły. Współczesne rozwiązania i detale korespondują z historyczną fasadą i w sposób wyważony dopełniają historyczny obiekt. Tak zaprojektowana rozbudowa, a częściowo – odbudowa pałacu koncentruje uwagę na całym obiekcie, w równomierny sposób eksponując jego poszczególne części.

Miejski ogród

Zgodnie z koncepcją architektów, przestrzeń wokół pałacu powinna stać się, atrakcyjnym, reprezentacyjnym miejscem zintegrowanym z tkanką miejską Wilna, który w najlepszy sposób będzie służyć jego mieszkańcom. Dziedziniec wzbogacają zaproponowane dwie odrębne strefy publiczne – amfiteatr w części centralnej oraz zielony skwer, który może też pełnić funkcje zewnętrznej przestrzeni wystawienniczej. – Zależało nam na stworzeniu takiego miejsca, które stanie się łącznikiem pomiędzy muzeum a miastem. Zaprojektowane przez nas rozwiązania pozwalają zagospodarować całą przestrzeń na różne aktywności – na wykłady, koncerty, wystawy czy po prostu na spotkania mieszkańców – dodaje Krzysztof Moskała z WXCA, współautor projektu.


Otwarta struktura całego założenia zachęca do kontaktu ze sztuką i wielowątkową ofertą muzeum. Taką otwartość symbolizuje też nowe, przeszklone wejście do muzeum zaprojektowane we wnęce, na osi pałacu. Muzeum wraz z ogrodem pełnym zieleni miałoby stworzyć atrakcyjne, miejsce spontanicznych spotkań ze sztuką i stanowić odpowiedź na współczesne potrzeby miasta oraz jego mieszkańców.

Pałac Radziwiłłów w Wilnie zbudowany został w 1653 r. Obecnie w środku działa pododdział Litewskiego Muzeum Sztuki. Wnętrze pałacu utrzymane jest w stylu manieryzmu. W XVII wieku mieszkańcy Wilna często określali pałac mianem “wileńskiego Luwru”.

Czytaj też: Litwa  | Ciekawostki | WXCA | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Adrianna Manista

Współpraca: Buro Happold Polska

Wizualizacje: Pixelcraft

źródło: WXCA