Rozbudowa tradycyjnej górskiej chaty. Zyskała nową, szklaną część

Jak połączyć tradycyjną architekturę z nową? Przykład dali architekci z pracowni Mjölk architekti, którzy zrealizowali swój projekt w miejscowośći Polubný w Czechach. Oto rozbudowa górskiej chaty po czesku!

Dom znajduje się na polanie w Górach Izerskich. Właściciele szacują, że chatka ma już ponad sto lat. Bryła starego budynku oglądana od frontu nie uległa zmianie. Można stwierdzić, że czas się tutaj zatrzymał. Efektowna, nowoczesna część znalazła się z drugiej strony.

Wyremontowaliśmy dom myśląc o przyszłości, ale jednocześnie nie chcieliśmy pozbawiać budynku wspaniałych elementów świadczących o jego przeszłości – mówią architekci.

Projektanci chcieli, by dom mimo rozbudowy ciągle miał swój unikalny, górski klimat.

Zachowaliśmy to, co mogliśmy. Resztę uzupełniliśmy o nową jakość, która nie stara się konkurować z przeszłością – czytamy w opisie architektów.

Centralnym punktem budynku jest strefa dzienna, w której znajduje się piekarnik i kominek. To wokół niego gromadzą się domownicy w mroźne dni. Strefy prywatne z sypialniami urządzone zostały w miejscu dawnej szopy. Górska chata ma w sumie cztery sypialnie. Główną wyróżniono szklanymi ścianami. Na piętro prowadzą minimalistyczne stalowe schody. Tuż obok pojawił się nowy element – intrygujący okrągły świetlik.


Podczas remontu odnowiono sklepienie. Stare belki zdają się pachnieć historią, a efekt podbija tradycyjny dach kryty strzechą. Ten ostatni jest również starym elementem budynku. Co ciekawe, podczas renowacji podłogi nie wszystkie deski udało się uratować. W miejscu tych, które usunięto położono tafle szkła.

Nowy wystrój wnętrza nie jest rewolucją, a ewolucją. Architekci nie chcieli wprowadzać tu wyrazistych elementów designu. Większość nowego wyposażenia to oryginalne meble i akcesoria, które zostały zaprojektowane przez architektów. Elementy wykonali lokalni rzemieślnicy.

Podczas rozbudowy górskiej chaty zbudowano też saunę – to minimalistyczna konstrukcja z betonu, którą “wbito” w ziemię, dzięki czemu nie rzuca się w oczy. Stary dom gra tu bowiem pierwsze skrzypce! W sumie powierzchnia użytkowa budynku to 121 m kw.

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Domek letniskowy | Ciekawostki | Drewno | Podróże | Czechy | whiteMAD na Instagramie