Rozbudowali starą chatę, by stworzyć letniskowy dom. Zaglądamy do środka!

Zamiast budować nowy dom, postanowili powiększyć starą chatę o część do wypoczynku. Projekt przebudowy przygotowali architekci z pracowni SENAA. Budynek znajduje się w miejscowośći Bukovany w Czechach.

Dom położony jest w malowniczej alejce ze starą zabudową. To region rolniczy, dlatego w piwnicach tamtejszych domów często składowane jest wino. Lokalizacja obiektu dla architektów była wyzwaniem. Musieli tak zaprojektować nowe skrzydło, aby można je było zbudować bez konieczności angażowania ciężkiego sprzętu. W wąskiej uliczce nie zmieści się każdy pojazd.

Nowa część choć wykonana z zupełnie innych materiałów to swoją skalą i elegancką szarością dobrze odnajduje się w towarzystwie starego budynku. W tym ostatnim powstała ogromna sypialnia z łazienką i toaletą. Nowa część to strefa relaksu – na dachu powstała drewniana nadbudowa, która mieści saunę. To idealne miejsce do wypoczynku. Właściciele mogą też korzystać z basenu z panoramicznym widokiem na okolicę.


Dom wykorzystuje każdy kawałek stromej, pochyłej działki. W sumie powierzchnia użytkowa powiększonego budynku to 115 m kw. Starą chatę można rozbudować na wiele sposobów. W tej czeskiej realizacji architekci pokazali, jak wykorzystać nowoczesne technologie i połączyć je z historycznymi rozwiązaniami. Przykładem jest ręcznie ciosany sufit, który został wkomponowany w stalową konstrukcję, która przechodzi w bezramowe przeszklenia na dużą skalę.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Domek letniskowy | Drewno | whiteMAD na Instagramie

fot. Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com