budki dla jerzyków

Rozdają budki dla jerzyków. Można je dostać za darmo

To powtórka akcji sprzed roku. Budki dla jerzyków rozdaje operator Mobile Vikings i zachęca, by montować je na swoich balkonach.

Jerzyki to popularna ostatnio alternatywa wobec chemicznych oprysków w miastach. Te pożyteczne ptaki to największy wróg komarów. Szczyt aktywności jerzyków przypada na przełom czerwca i lipca, ale ptaki zaczynają się pojawiać, gdy tylko zrobi się ciepło i wzrośnie wilgotność powietrza.

Jerzyki potrafią latać na dużych wysokościach, nawet do 3500 metrów nad poziomem morza osiągając prędkość 170 km/h. Co ciekawe, potrafią jeść i spać w powietrzu.

Dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne. Zaadaptowały się do warunków panujących w miastach, gdy tylko pojawiły się wysokie murowane budowle z licznymi otworami i szczelinami. Sprzyjało im zarówno stare budownictwo, jak i nowe z wielkiej płyty. Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej i bezpiecznej szczelinie. Niestety w czasie remontów i dociepleń budynków często niszczy się takie miejsca, choć jest to niezgodne z prawem. Dlatego ważne jest, aby zachowywać gniazda jerzyków lub instalować dla nich zastępcze budki  – mówi Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji Ekorozwoju.

Warto, ponieważ jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i – w przeciwieństwie do jaskółek – zachowują czystość.
budki dla jerzyków


Co zrobić, aby dostać budki dla jerzyków? Wystarczy wejść na stronę TUTAJ i wypełnić krótki formularz podając planowaną lokalizację budki. Drewnianą skrzynkę najlepiej zamontować przed 10 maja, aby zdążyć przed rozpoczęciem okresu lęgowego jerzyków. Budki powinny być zamontowane co najmniej sześć metrów nad ziemią, a jej wylot należy skierować w północną stronę.

Budki przyznawane będą według kolejności zgłoszeń do 26 kwietnia. Ich liczba jest ograniczona. Warunkiem otrzymania domku dla jerzyka jest zapewnienie właściwego montażu. Jerzyki są bardzo towarzyskie, dlatego jeśli to możliwe, warto umieszczać budki obok siebie w jednej linii na ścianach bloków czy wysokich kamienic, na przykład pod okapami balkonu czy tarasu.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Wrocław | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Mobile Vikings