mieszkanie w Hiszpanii

Różowe mieszkanie w Hiszpanii. Zaglądamy do środka!

Takie wnętrze inspiruje. Różowe mieszkanie zaprojektowane przez architektów z pracowni AZAB znajduje się w Bilbao w Hiszpanii, to jedna z ostatnich realizacji architektów, która znalazła się na finałowej liście nominowanych projektów w konkursie Building of the year 2020 organizowanego przez Archdaily, największy na świecie serwis o architekturze.

Różowe mieszkanie urządzono w budynku zbudowanym w 1968 r. Kamienicę zaprojektował wtedy architekt Celestino Martinez. Ówcześnie obiekt uchodził za jeden z najnowocześniejszych, jego mieszkańcy mogli się cieszyć oknami, które z jednej strony wychodzą na północ, a z drugiej na południową stronę.

Architekci z pracowni AZAB chcieli wystrojem nawiązać do lat 60. i 70. XX wieku, ale jednocześnie nie unikali współczesnych rozwiązań. Wewnątrz można więc dostrzec stare meble i dodatki, które uzupełniono współczesnym designem.

Wnętrze wyróżnia pastelowy róż, który nie jest najprostszym kolorem w aranżacji mieszkań. Architektom udało się go jednak połączyć z różnymi stylami. Pomogło tutaj przemyślane dobranie faktur i materiałów.

mieszkanie w Hiszpanii
Mieszkanie w Hiszpanii projektu biura AZAB

Wprowadzenie różu przypomina klasykę w nowoczesnym wydaniu, która była obecna w oryginalnym budynku i która przez lata uległa rozmyciu. Zastosowanie takiego koloru miało pozwolić stworzyć w mieszkaniu spokojną i optymistyczną atmosferę – tłumaczą autorzy projektu.

Architekci nie zdradzają, jaki był budżet projektu, ale informują, że remont udało się przeprowadzić przy „minimalnych” kosztach. Część wydatków można było ograniczyć sięgając po stare meble, które po prostu odnowiono.

Czytaj więcej: Wnętrza | Mieszkanie | Hiszpania

fot. Luis Diaz Diaz (źródło: AZAB)