Różowe Muzeum. MVRDV przedstawiło swój najnowszy projekt. (VIDEO)

MVRDV to zdecydowana czołówka naszych ulubionych architektów. Działania pracowni opisywaliśmy już niejednokrotnie, między innymi przy okazji budowy biurowca Bałtyk w Poznaniu, projektu wieżowca w Esslingen, czy przebudowie autostrady na wiszące ogrody. Dziś pokazujemy Wam projekt różowego muzeum z Taiwanu.


Muzeum powstanie w Tajwanie i ma stać się nową, a raczej kolejną wizytówką miasta. Taoyuan Museum of Art będzie miało powierzchnię wynoszącą ponad 29,000 metrów kwadratowych, a główną inspiracją przy jego projektowaniu były kwitnące kwiaty brzoskwiń.

Dodatkowo, architektom zależało na tym, by kompleks był jak najbardziej przyjazny dla środowiska, ale także dla korzystających z niego ludzi. Zrezygnowano z wielkich gmachów i zastąpiono je kilkunastoma mniejszymi pawilonami, rozmieszczonymi wśród parkowych alejek.


Budynkom, nadano obłych kształtów, które mają odwoływać się do organicznych form natury. Według badań, ludzie czują się zdecydowanie bezpieczniej i bardziej komfortowo we otoczeniu inspirowanym naturalnymi kształtami. Wspomniane wcześniej pawilony, z lotu ptaka również przypominają kwiaty brzoskwiń, natomiast z poziomu parku, przypominają otoczaki, czyli charakterystyczne, wypłukane przez wodę kamienie.

Obok kompleksu powstanie również sporych rozmiarów park, w którym znajdzie się staw, place zabaw, strefa ciszy, a także strefy relaksu z bujną roślinnością i ławkami do odpoczynku.