Ruchome schody w Krakowie

Ruchome schody w Krakowie nadal nieruchome. Remont trwa już 5 lat. 

Ruchome schody w Krakowie wciąż nieruchome mimo, że od ich zamontowania były „remontowane” 19 razy. Same remonty schodów na krakowskim dworcu autobusowym kosztowały podatników ponad 360.000 złotych, a schody jak nie działały, tak wciąż nie działają. Te prowadzące do góry nie działają od listopada 2018 r. Z kolei te jadące w dół uległy awarii w lutym 2019 r. Ratusz zakłada, że do „realizacji celu” jakim jest wprawienie schodów w ruch potrzeba kolejnych 2 milionów… 

Zacznijmy od początku. Ruchome schody na krakowskim dworcu autobusowym powstały w 2005 roku w ramach przebudowy dworca i stworzenia łącznika między dworcem kolejowym, a dworcem autobusowym. Pierwsza awaria miała miejsce w listopadzie 2018 roku, gdy awarii uległy schody jadące do góry. Zaledwie 4 miesiące później, w lutym 2019 roku usterka zatrzymała schody jadące w dół. 

Od tego czasu zarówno jedne, jak i drugie schody były remontowane 19 razy. Remonty ciągnące się przez ostatnie 5 lat kosztowały podatników ponad 360.000 złotych, a schody tak jak stały – tak stoją do dziś. 


Za schody odpowiedzialna jest podległa ratuszowi spółka Zarząd Dróg Miasta Krakowa. „Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozja elementów konstrukcyjnych spowodowana działaniem wód opadowych” — wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa w rozmowie z dziennikarzami Onetu 

Co dalej z nieruchomymi ruchomymi schodami? Nie wiadomo. Miasto kilka miesięcy temu poinformowało, że uruchomienie schodów będzie kosztować ponad 2 miliony złotych, których narazie nie ma w budżecie. 

Tymczasem ruchome schody w Krakowie stały się obiektem żartów wśród mieszkańców stolicy małopolski. Niektórzy doszukują się w tej sytuacji specjalnej akcji miasta zachęcającej do zwiększenia aktywności fizycznej.

Warto dodać, że to nie jedyne nieruchome ruchome schody. Podobny cud sztuki inżynierskiej znaleźć można w Katowicach, o czym pisaliśmy TUTAJ: https://www.whitemad.pl/katowice-ruchome-schody-ciagle-stoja-pkp-naprawia-je-od-dwoch-lat-zdjecia/ 

Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kraków | Komunikacja miejska | Dworzec kolejowy

 

źródło: onet.pl
zdjęcia: Wataha