Ruina zmienia się w perłę. Tak w Łodzi odnawiają Pałac Steinertów

Gruntowny remont Pałacu Steinertów w Łodzi trwa od kwietnia 2017 r. Efekty renowacji są coraz lepiej widoczne, odsłonięto już elewację od strony ulicy Piotrkowskiej.

W zabytku trwają prace w przypałacowym ogrodzie, a wewnątrz budynku odbywają się prace renowacyjne i odtworzeniowe:

We wnętrzach pałacu trwają prace przy renowacji boazerii i witraży okiennych oraz odtworzenie posadzek drewnianych i tapet z tkanin – mówi Łukasz Górecki, menadżer Projektu SKANSKA.

Równolegle z pracami wewnątrz zabytku trwa zagospodarowania przypałacowego ogrodu – wykonanie ścieżek parkowych i nasadzeń. Projektowane jest wykonanie nasadzeń większych form – drzew takich jak lipa szerokolistna, jesion wyniosły, grab pospolity, wiśnia piłkowana, grusza drobnoowocowa, zaprojektowano również krzewy takie jak bukszpan, hortensje krzewiaste, azalie i różaneczniki. Ogród dopełnią liczne kwiaty: róże, w tym odmiany pnące i rośliny cebulowe oraz byliny: rumianka japońska,  funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne.

Tak budynek wyglądał przed remontem:

fot. HuBar (wikimedia.org, licencja: CC BY 2.5)

Inwestycja w pałacu zostanie ukończona do końca 2019 roku.

Jestem przekonany, że Pałac Steinertów od 2020 roku stanie się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych naszego miasta – mówił Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Pałac braci Karola i Emila Steinertów zbudowany został w 1909 r. Według projektu działającego w Berlinie architekta Alfreda Balckego. Pałac zaprojektowano w stylu pseudobaroku południowoniemieckiego. Obiekt składa się z dwóch niezależnych budynków. Przed laty Pałac cechowały luksusowe wnętrze – znajdowały się tam witraże, arrasy, boazerie i majolikowe kominki.

Projekt “Zagospodarowanie obiektów pofabrycznych i kompleksu pałacowego Steinertów”  obejmuje pałac przy ul. Piotrkowskiej 272 a i b oraz budynek Farbiarni i Drukarni przy ul. Piotrkowskiej 274.