Wiejski kurort w Chinach

Rustykalny kurort w Chinach. Przypomina tradycyjną wioskę.

Rustykalny kurort w Chinach o nazwie „In S&N Resort” w wiosce West Dharma Village, położony jest u podnóża górskiej doliny. Domy z kamienia i drewna w tym ośrodku wypoczynkowym na obrzeżach Pekinu zostały zaprojektowane przez lokalną firmę Penda China tak, aby wyglądały jak tradycyjne budynki wiejskie.

Rustykalny kurort jest usytuowany po obu stronach rzeki. Główna część z budynkiem recepcji i częściami rekreacyjną i gastronomiczną po jednej stronie i domami gościnnymi po drugiej. Pensjonaty znajdują się na północy obiektu, połączone są ze sobą małym mostem. Domki są jednopiętrowe i dwupiętrowe. Ustawione są w dwóch szeregowych rzędach z ulicą biegnącą przez ich środek. Układ schodkowy, zgodny z łagodnym nachyleniem terenu, tworzy szereg kaskadowych balkonów i tarasów.

Obiekt o powierzchni 1700 metrów kwadratowych został na nowo zaplanowany i zaprojektowany na podstawie pierwotnie wybudowanego skupiska domów mieszkalnych” – mówią projektanci.

Łącząc dwie tradycyjne metody budowlane zaczerpnięte z pobliskich wiosek, każdy budynek składa się z drewnianego dachu lub górnej kondygnacji na ceglano-kamiennej podstawie. We wnętrzu duże okna zaprojektowano tak, aby móc obserwować zmieniające się w różnych porach roku widoki. Od kolorów kwiatów w lecie, kiedy okolica jest popularna wśród turystów, po obfite opady śniegu w zimie.

Logika konstrukcji jest połączeniem różnych cech charakterystycznych dla południowych i północnych domów ludowych w Chinach” – wyjaśniają architekci.

Solidna kamienna konstrukcja na dole nie tylko blokuje wilgoć i stabilizuje fundament, ale także organicznie integruje budynek z miejscem i otoczeniem, dając mu poczucie wzrostu. Te tradycyjne materiały są również głównym elementem wnętrz. Odsłoniętym kamieniom i drewnianym stropom towarzyszą proste meble, które tworzą subtelną i spokojną atmosferę. Wiejski kurort w Chinach na 1700 metrach kwadratowych swojej powierzchni oferuje łącznie 24 pokoje gościnne. Mieści on również siłownie, sale do karaoke, saunę, restauracje, kawiarnie oraz bibliotekę.

O pracowni:
Penda China — studio architektoniczne założone w 2013 roku w Pekinie przez Sun Dayonga. Poprzednie projekty firmy Penda China obejmują serię wejść do tuneli w kształcie muszli w mieście Haikou oraz projekt wnętrza salonu piękności w Pekinie, charakteryzujący się bladoróżowymi powierzchniami i mosiężnymi akcentami.

Czytaj też: Ciekawostki | Chiny | Drewno | Kamień  | whiteMAD na Instagramie  | Hotel

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.instagram.com/penda_china/
Zdjęcia: https://www.instagram.com/xiazhi_photographer/