Zaawansowane technologie pozwalają ludziom otaczać się nowoczesnymi obiektami o różnych funkcjach. Aczkolwiek chcąc zapewnić w swoim domu komfort i wygodę, a także dla podtrzymania równowagi psychicznej ludzie coraz częściej wybierają styl rustykalny. Odrodzenie rustykalnego stylu bez użycia sztucznych materiałów we wnętrzach – to alternatywa dla plastiku, betonu, sufitów napinanych i jaskrawych dekoracji.
Nowy trend z wykorzystaniem naturalnych materiałów stanowi podstawę rustykalizmu, którego głównym celem jest aranżacja pomieszczeń w surowym, ale atrakcyjnym i pełnym naturalnego piękna stylu. Dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych odcieni do wewnętrznej do wykończenia i dekoracji pomieszczenia wielu właścicieli jest w stanie samodzielnie urządzić dom w rustykalnym stylu, nie sięgając po pomoc specjalistów. Aby gustownie wyposażyć mieszkanie, korzystając z zalet naturalnych materiałów, pomocne będą wskazówki i zasady tworzenia wnętrza w rustykalnym stylu.
Zasady projektowania wnętrza w stylu rustykalnym
Przybory kuchenne w postaci antyków i starych przedmiotów pomagają stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę wiejskiego domku. Wieszanie garnków i patelni na drewnianym kole lub wstawianie starych bądź sztucznie postarzanych drewnianych ram okiennych – wszystko to jest aktywnie wykorzystywane i nadaje pomieszczeniom szczególnego uroku. Masywny stół, którego blat jest wykonany z kamienia lub drewna, bardzo pomaga w odtworzeniu obrazu wiejskiego życia.
Cechy rustykalnego stylu
Wielowiekowa kultura europejska opiera się na filozofii i sposobie życia, pielęgnującym rodzinne tradycje, w tym tradycję tworzenia ozdób i przedmiotów użytku codziennego własnymi rękami. Każdy szorstki, nieoszlifowany przedmiot jest indywidualny i niepowtarzalny, uroczy w swojej oryginalności i drogi sercu dzięki wysiłku, który wkładamy w jego stworzenie.
Materiały
Naturalne drewno z pęknięciami i sękatą powierzchnią nie jest poddawane dokładnej obróbce, a kamień nie jest szlifowany. Takie detale charakteryzują styl rustykalny. Wazon z polnymi kwiatami na stole z surowym drewnianym blatem podkreśla wyjątkowość rustykalnego wnętrza.
Ściany
Wykończenie ścian z użyciem drewna lub kamienia bez dodatkowej obróbki jest bardziej powszechna niż inne metody. Ale czasami użycie farby jest dopuszczalne. Nakłada się ją niezbyt dokładnie, zachowując szorstkość i zostawiając ślady pędzla. Pomieszczenia o dużej wilgotności (łazienka) można ozdobić płytkami z imitacji drewna bądź metalu.
Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem stanie się fototapeta, imitująca drewno lub kamień. Taka tapeta nie boi się wilgoci i może być stosowana zarówno w sypialni czy salonie, jak i w łazience oraz kuchni. Jeśli masz obawy, związane z naturalnym wyglądem takiej ściany, wybieraj fototapety z wysokiej jakości materiałów. Odpowiedzialny producent gwarantuje realistyczny wygląd, do złudzenia przypominający wybraną powierzchnię.
Podłoga:
Do nakrycia podłogi często są używane deski. Mają wyglądać naturalnie. Czasami deski są bejcowane lub przykrywane wykładziną. Współczesna ceramika do wykończenia różnych powierzchni podkreśli styl rustykalny. Obecnie pojawiają się trendy wykończenia podłóg z wykorzystaniem różnych materiałów. A przestarzałe spojrzenie na wykończenie bez funkcji estetycznej nie przemawia już do konsumentów.
Sufit
Aranżacja sufitu w stylu rustykalnym nie jest łatwym zadaniem. Doświadczeni projektanci lub właściciele z doświadczeniem w branży budowlanej mogą stworzyć charakterystyczny surowy wygląd z drewnianych elementów. Do montażu kontrastujących masywnych belek i innych elementów potrzeba dużo wolnego miejsca.
Ale w standardowych budynkach o wysokości sufitu 3,5 m stosuje się udawane belki. Tradycyjnie montowane są w 2 warstwach. Pierwsza warstwa to tynk – beżowy, szary lub biały. Kolejna warstwa to belki w kontrastowych kolorach: terakota lub orzech.
Meble
Nowoczesne modele, imitujące fakturę drewna lub kamienia, wyglądają naturalnie i “na miejscu”. Stół z atrakcyjnymi chromowanymi nogami można ustawić w pobliżu ściany z desek, harmonijnie komponując go z całym wnętrzem. Dla uzyskania bardziej pretensjonalnego wystroju, meble w rustykalnym stylu ustawiają w sąsiedztwie z jednym antykiem, na przykład masywnym stołem jadalnianym, przywodzącym na myśl nieskomplikowaną aranżację w chłopskim domu.
Ozdoby i akcesoria
Pomieszczenia w stylu rustykalnym proszą się o tekstylia z grubego lnianego płótna, plecione dywaniki i wełniane koce. Do dekoracyjnego wypełnienia wnętrza używane są stare skrzynie, komody i kredensy. Plecione lub drewniane skrzynki, wiklinowe kosze służą do zbierania jagód, grzybów, warzyw, owoców, a wypełnione tymi produktami stają się także piękną dekoracją.
Doskonale sprawdzą się także obrazy, malowane lub drukowane na płótnie. Dzięki obrazom wnętrze będzie miało bardziej spójny i przytulny wygląd.
We współczesnym mieszkaniu miejskim trudno sobie wyobrazić wystrój, składający się wyłącznie ze starych przedmiotów, dlatego wszystkie stare rzeczy łączą się z nowoczesnymi modelami luster, lamp i obrazów. Modny teraz styl rustykalny to poniekąd „koktajl” starych i nowych przedmiotów, a także materiałów dekoracyjnych.
Czytaj też: Wnętrza | Architektura | Meble | Dom jednorodzinny
źródło: materiał Partnera