Rusza budowa Centrum dla Zwierząt w Poznaniu. Będzie po prostu piękne!

Za dwa lata w przy w Poznaniu powstanie nowoczesne schronisko dla zwierząt. Zbudowane zostanie na 5-hektarowej działce przy ul. Kobylepole. Będzie to jedno z najnowocześniejszych i najlepiej zaprojektowanych schronisk dla zwierząt w Polsce. Właśnie został ogłoszony przetarg na jego budowę.

W nowym schronisku zwierzęta będą miały bardziej komfortowe warunki. Będą mieszkały w ogrzewanych pomieszczeniach z obszernymi wybiegami. Znajdzie się też miejsce na zwierzęta, których teraz nie ma gdzie trzymać – jak króliki czy szczury. Koty wreszcie nie będą musiały przebywać w klatkach, bo zamieszkają w szeregu małych kociarni. Psy nie będą tak szczekać, ponieważ nie będą siebie nawzajem widzieć. Zwierzęta będą mniej zestresowane, a samo schronisko – bardziej ciche (naturalną barierą akustyczną będą też dwa nasypy kolejowe biegnące wzdłuż linii działki).


Nowe miejsce oznaczać będzie też lepszą opiekę lekarską dla zwierząt. W schronisku będzie większe i nowocześnie wyposażone zaplecze weterynaryjne, zostaną wydzielone osobne strefy dla zwierząt chorych i zdrowych (obecnie nie ma na nie miejsca), a także mniejsze zagęszczenie psów i kotów, które ograniczy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

W nowym schronisku będzie wreszcie więcej przestrzeni na organizację spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wykładów behawiorystów czy kursów  dla przyszłych właścicieli zwierząt oraz imprez (np. Dnia Kota czy Dnia Psa). Będzie też kawiarnia i sklep z artykułami zoologicznymi.

Schronisko ma być miejscem, do którego przychodzi się nie tylko, aby adoptować zwierzęta czy poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. Stanie się prawdziwym centrum zwierząt. Będzie tu można skorzystać z usług specjalistów (np. lekarza weterynarii, groomera czy trenera) lub ciekawie spędzić czas ze swoim pupilem. Katalog tych usług pozostaje wciąż otwarty, a podczas budowy schroniska będziemy pragnęli wzbudzić zainteresowanie współpracą z Miastem podmiotów prywatnych oraz zachęcić je do zainwestowania w sąsiedztwie nowej inwestycji. Zapewniamy dostęp do uzbrojonego przez Miasto, atrakcyjnie umiejscowionego terenu.  

Obok schroniska, jeszcze przed jego otwarciem, powstaną nowoczesne i ogólnodostępne wybiegi dla psów. Będą wyposażone w profesjonalną infrastrukturę, która pozwoli zapewnić psom szeroką gamę szkoleń (agility, nose work) i rozrywek. Przy wybiegach powstaną dodatkowe atrakcje dla dzieci i pole grillowe. Dojechać do nich będzie można osobną drogą, biegnącą obok schroniska. Będzie tam też parking z odpowiednią liczbą miejsc. 

Budowa nowego schroniska potrwa około dwóch lat. Kosztować będzie 30 mln złotych. Pieniądze pochodzą w całości z budżetu miasta.

Schronisko przy ul. Bukowskiej istnieje od 1964 roku. Było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. W ciągu 50 lat zmieniło się bardzo, ale jak na dzisiejsze czasy jest anachroniczne i niedostosowane do obecnych standardów. Brakuje w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów.  W schronisku obecnie przebywa ponad 370 zwierząt – ok. 150 psów, ok. 220 kotów i koszatniczka. Liczba zwierząt codziennie się zmienia, ponieważ każdego dnia przyjeżdżają nowe, każdego dnia też są adoptowane lub odbierane przez swoich właścicieli. 

materiały prasowe: 

www.centrumdlazwierzat.pl