Rusza budowa dworca w Tallinnie. To projekt Zaha Hadid Architects

Będzie częścią międzynarodowej trasy Rail Baltica. Nowy dworzec kolejowy w Tallinnie w Estonii zaprojektowali architekci z pracowni Zaha Hadid Architects. To futurystyczna konstrukcja, której projekt posiada rozwiązania charakterystyczne dla twórczości nieżyjącej już Zahy Hadid.

Terminal kolejowy Ülemiste w stolicy Estonii będzie częścią liczącej 870 km trasy Rail Baltica. W Litwie, Łotwie i Estonii dominuje infrastruktura szerokotorowa. Nowa trasa zbudowana zostanie w standardzie normalnotorowym, co ma pozwolić na oszczędność czasu podczas przejazdu pociągów z terytorium Litwy do Polski. Linia będzie zelektryfikowana. Docelowo dzięki niej będzie można dojechać z Warszawy przez Kowno, Rygę do Tallinna, a dalej promem do Helsinek. Pociągi na nowej trasie mają osiągać prędkość do 249 km/h.

Marzyliśmy o szybkim połączeniu z Europą. To przełomowy rok w budowie Rail Baltica, oprócz położenia kamienia węgielnego, rozpoczęła się również budowa głównej linii. Budowa wysokiej jakości połączenia zapewni nowe możliwośći dla mieszkańców Estonii i jej gospodarki – powiedziała Kristen Michal, minister klimatu Estonii.

Architekci z biura Zaha Hadid Architects zaprojektowali duży węzeł, który pod jednym dachem ma połączyć kolej, komunikację autobusową oraz tramwajową. Estończycy mogą zyskać nową architektoniczną wizytówkę stolicy. Gmach ma dynamiczną formę, opływowe kształty i charakterystyczne dla pracowni miękkie linie. Cały dworzec przypomina ogromną kładkę, która łączy dwie części miasta. Dziś ta część Tallinna jest przedzielona torowiskiem.


Projekt dworca powstał w technologii modułowej. Poszczególne fragmenty wykonywane będą w fabryce i przywożone na plac budowy. Nowy dworzec nie tylko będzie obsługiwać trasy międzynarodowe. Obiekt ma być impulsem do rozwoju stolicy i ułatwić poruszanie się po mieście komunikacją publiczną.

Koncepcja dworca powstała już w 2019 r., kiedy ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na projekt dworca. Budowa nowego dworca ma trwać do 2028 r.

Zaha Hadid zmarła w 2016 r. Laureatka nagrody Pritzkera ma na swoim koncie wiele ikonicznych projektów na całym świecie. Dworzec w Tallinnie należy do najnowszych w portfolio pracowni.

wiz. Negativ/Zaha Hadid Architects

źródło: Zaha Hadid Architects

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Estonia | Ciekawostki | Zaha Hadid | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły