dworca we włocławku

Rusza budowa dworca we Włocławku. Tak będzie wyglądać!

Kolejarze zapowiedzieli start budowy dworca we Włocławku. Nowoczesny obiekt pod jednym dachem przyjmie pasażerów kolei oraz transportu autobusowego. Inwestycję zrealizuje firma Budimex S.A.

Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym miesiącu. W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się przygotowaniem dworca tymczasowego, z którego będą korzystać pasażerowie podczas budowy właściwego dworca. Następnie przeprowadzona zostanie rozbiórka obecnego budynku.

Nowy dworzec kolejowy we Włocławku będzie miał trzy kondygnacje. Na parterze pojawi się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Po dwóch stronach holu znajdą się pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych.

Na parterze pojawią się też lokale komercyjne – jest więc szansa, że będzie tu można wypić kawę. Z kolei pomieszczenia na piętrze zajmą pracownicy Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przy głównych wejściach do budynku zaprojektowano pochylnie. Komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane będą kasy biletowe i toalety. W budynku zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń.

dworzec we włocławku


Zmiany widoczne będą także na zewnątrz. Przyszły dworzec zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. Pojawi się też biała okładzina z płyt kompozytowych. Metamorfozę dopełnią zmiany w zagospodarowaniu terenu przed budynkiem. W południowej części pojawi się wiata rowerowa z 48 stanowiskami. Również w tej części działki zaprojektowany został skwer z ławkami i pergolą. Miejsca siedzące w postaci ławek pojawią się też w części północnej oraz koło wejścia głównego do dworca i na peronie nr 1. Przy budynku zaplanowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z czego 2 miejsca przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec zostanie wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring czy BMS (zarządzanie systemami automatycznego sterowania). Na dachu obiektu pojawią się panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp. W ciągu roku wytworzą one ponad 26 tys. kWh energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o około 21 tys. kg/rok. To mniej więcej taka sama ilość, jaką przez cały rok pochłania ponad 3000 drzew. Wytworzona energia posłuży w całości do zasilenia nowego budynku.

Projekt dworca we Włocławku wykonała firma TPF. Koszt budowy dworca wyniesie ok. 25,7 mln zł brutto. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków publicznych. Planowany termin jej zakończenia to koniec przyszłego roku.

Czytaj też: Kolej | Komunikacja miejska | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie

źródło: PKP S.A.