Wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 r. Odrestaurowane historyczne budynki pomieszczą nowoczesne przestrzenie biurowe, restauracje, klub dla dzieci, skwer, muzeum i teatr.
Projekt Monopolis przygotowała pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Projektanci zadbali o każdy szczegół: wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca, stworzenie otwartej przestrzeni, zaaranżowanie jak największej ilości zieleni i harmonijne połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami. Obok powierzchni biurowych, deweloper Virako stworzy przestrzenie dla ważnych wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu dla wszystkich mieszkańców Łodzi.
Na początku maja zaprezentowaliśmy projekt Monopolis. Mamy już pozwolenie na jego budowę i przystępujemy do prac konserwatorskich, w tym czyszczenia cegieł w zabytkowych budynkach – mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.
Najważniejszą częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów, dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. To trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego.
Główny budynek dawnej rozlewni zamieni się w biura, a na parterze w restauracje, winiarnie i kawiarnie. W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla przedszkola i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.
Monopolis zdecydowanie zmieni tę część miasta. Wierzę, że stanie się centrum życia, nie tylko dla pracujących w biurowcach osób, ale także dla mieszkańców okolicznych osiedli. W naturalny sposób będzie uzupełnieniem i domknięciem Nowego Centrum Łodzi – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Monopolis jest zlokalizowane u zbiegu dwóch głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Zespół jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna oraz z lotniskiem. Dojazd do autostrady A1 zajmuje 10 minut. W pobliżu Monopolis są przystanki, łącznie 23 linii autobusowych i tramwajowych. Kompleks zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 r.